پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  •  
  • بیشترین سوالات پرسیده شده

   در سازمان پزشکی قانونی چه آمارهایی تولید می‌شود؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۱۰

   آمار کلیه مراجعین به صورت کلی و به تفکیک نوع مراجعه ثبت می‌گردد مثلا"در بخش معاینات بالینی آمارکلی مراجعین به دلیل نزاع،مصدوم تصادف،حوادث کار ،تعیین سن، فرزند خواندگی و....و در قسمت معاینات اجساد آمار کلی فوتی های ناشی از تصادف، سلاح گرم، سلاح سرد، گاز گرفتگی، برق گرفتگی و..... ثبت می شود.همچنین آمار نوع آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه‌های سم شناسی،سرولوژی،آسیب شناسی و ژنتیک سازمان به تفکیک نوع آزمایش جمع آوری می‌شود.از طرف دیگر آمار کمیسیون‌های برگزارشده برحسب نوع قصور پزشکی، پزشکی قانونی و روان‌پزشکی قانونی جمع آوری می‌شود.

   آیا عمده کار پزشکی قانونی بر روی اجساد انجام می شود؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۹:۰۸

   حدود 5 در صد ازکل کار سازمان مربوط به فوتی‌هاست و بخش عمده کار سازمان در بخش معاینات بالینی(سرپایی) و آزمایشگاه انجام می‌شود.

   نحوه اعلام شکایت به چه صورتی می باشد ؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۰۷:۱۴

   شما می توانید شکواییه خود را از طریق مراجعه به قسمت شکایات در سایت سازمان پزشکی قانونی کشور به آدرس LMO.IR ثبت و کد پیگیری دریافت نمایید.

   اداره شما به چه اعتراضاتی رسیدگی میکند ؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۰۷:۱۳

   کلیه شکایات در خصوص عملکرد واحد ها و پرسنل ، امکانات ، صدور گواهی خلاف واقعیت ، تخلفات اداری ، تخلفات مالی ، شکایات پرسنلی و اداری و .... در حیطه پزشکی قانونی کشور

   پس از ثبت طرح در سامانه چه مراحلی دنبال می‌شود؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ ۱۰:۰۵

   پس از بارگذاری طرح در سامانه، طرح توسط داوران علمی، تخصصی و متدولوژی مورد بررسی قرار گرفته و فرم داوری توسط نامبردگان تکمیل و نظر هر داور (تایید، رد یا اصلاح) در انتهای فرم "کادر توضیحات" درج میگردد و مجری میتواند پس از گذشت چند روز با ورود مجدد به سامانه از وضعیت طرح پیشنهادی خود اطلاع یابد. در صورتی که طرح در مرحله اول تایید گردد، در شورای پژوهشی بررسی و در صورت کسب حدنصاب امتیاز مورد قبول، در کمیته اخلاق در پژوهش‌های زیست‌پزشکی سازمان مطرح می‌گردد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید به فلوچارت روند رسیدگی به طرح‌ها که بسیار واضح و به ریز تمامی مراحل را توضیح داده مراجعه نمایید. این فلوچارت در سایت سازمان به آدرس www.lmo.ir /خدمات سازمان/ خدمات آموزشی و پژوهشی/ راهنمای پژوهشگران موجود می‌باشد.

   صدور یا عدم صدور گواهی فوت جهت اتباع غیرایرانی و افاغنه توسط پزشکان بخش دولتی و خصوصی به چه صورت است؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۱:۰۷

   در این خصوص فرقی بین مرگ اتباع ایرانی و خارجی وجود ندارد. چنانچه مرگ طبیعی بوده و شاکی نداشته باشد، صدور جواز دفن توسط پزشک معالج یا پزشک معتمد کافی است. اما در مورد مرگ‌های مشکوک یا غیرطبیعی یا شکایت افراد ذی‌صلاح ارسال اجساد آن‌ها اعم از اتباع ایرانی و خارجی به پزشکی قانونی از طریق مراجع قضایی و انتظامی ضرورت دارد.

   آیا امکان شکایت از پزشکان و یا کادر درمان به علت قصور ، دریافت هزینه مازاد و دیگر تخلفات از طریق این سایت وجود دارد؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۰۷:۱۱

   خیر ، جهت شکایت از کادر پزشکی می بایست به مراجع ذی صلاح قضایی مراجعه نموده و در صورت صلاحدید آن مرجع پس از اخذ معرفی نامه امکان مراجعه به مراکز پزشکی قانونی مقدور می باشد .

   دیه انسان در سال 1399چقدر است؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۱:۰۰

   دیه انسان در سال 1399، در ماه‌های غیرحرام (عادی) ۳۳۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام ۴۴۰ میلیون تومان می‌باشد.

   بعد از تایید پایان‌نامه در کمیته پژوهش‌های خارج سازمانی چه باید کرد؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ ۱۰:۱۱

   پس از انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه، دانشجو به واحد مربوطه معرفی میگردد. در پایان ارائه 1 نسخه پایان‌نامه همراه فایل الکترونیکی آن الزامی است.

   در صورت اعتراض به گواهی پزشکی قانونی چه کاری می بایست انجام دهم ؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ ۰۷:۱۲

   شما می توانید هم از طریق مرجع قضایی اعتراض خود را پیگیری نموده و هم شکایتی کتبی به واحد ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان تسلیم نمایید.

   در چه مواردی لازم است مجوز دفن توسط پزشکی قانونی صادر شود ؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۲:۵۶

   مرگ به دنبال اقدام به قتل مرگ به دنبال اقدام به خودکشی مرگ به دنبال هر گونه منازعه )اعم از درگیری فیزیکی و یا لفظی( مرگ به دنبال حوادث ترافیکی ) به هر شکل و با هر فاصله زمانی از حادثه که مرگ رخ دهد( مرگ به دنبال مسمومیت )شیمیایی، داروئی، گازگرفتگی و...( مرگ به دنبال سوء مصرف مواد )مخدر، روانگردان، توهم زا و ...( مرگ متعاقب برق گرفتگی، سوختگی، غرق شدگی، سرمازدگی، گرمازدگی، سقوط از ارتفاع و ... مرگ ناشی از کار )حوادث شغلی، مواد آلاینده محیط کار و ...( مرگ در زندان یا بازداشتگاه مرگ در مراکز اقامت جمعی مانند آسایشگاه، پرورشگاه، اردوگاه، پادگان، خوابگاه و ... مرگ ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی مرگ مادر ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی در حین بارداری، حین زایمان یا متعاقب زایمان و یا سقط جنین مرگ حین یا متعاقب ورزش مرگ های ناگهانی، غیر منتظره و غیر قابل توجیه هر مرگی که احتمال شکایت از کسی در آن وجود داشته باشد هر نوع مرگ مشکوک و مرگ با علت ناشناخته هر نوع مرگ افراد ناشناس و مجهول الهویه هر مرگی که احتمال جنحه یا جنایت در آن برود مرگ ناشی از حوادث غیر مترقبه.

   سقط جنین درمانی چیست؟ آیا همه افراد می‌توانند اقدام به گرفتن مجوز سقط درمانی کنند؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۱:۰۴

   سقط جنین درمانی با توجه به «قانون سقط درمانی» مصوب 10/3/1384 مجلس شورای اسلامی عبارت است از: «ختم حاملگی با رعایت همه شرایط زیر: رضایت زن سن بارداری کمتر از 4ماه از لقاح (حدود 19 هفته از اولین روز آخرین قاعدگی براساس سونوگرافی معتبر) تشخیص قطعی ناهنجاری یا بیماری جنینی که موجب سختی و مشقت شدید مادر شود و توسط سه متخصص تایید گردد یا تشخیص قطعی بیماری مادر که ادامه بارداری با تهدید جانی مادر همراه باشد و توسط سه متخصص تایید شود. تأیید وجود شرایط فوق و صدور مجوز سقط جنین درمانی توسط سازمان پزشکی قانونی هر مادر باردار متقاضی سقط جنین می‌تواند به هر یک از ادارات کل پزشکی قانونی استان‌ها (مرکز استان) مراجعه نماید ولی صدور مجوز سقط جنین منوط به وجود همه شرایط فوق‌الذکر خواهد بود.

   دیه انسان در سال ۹۹ چقدر است؟

   ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ ۱۰:۱۶

   دیه انسان در سال ۹۹، در ماه های غیر حرام (عادی) ۳۳۰ میلیون تومان و در ماه های حرام ۴۴۰ میلیون تومان می باشد.

   در صورتیکه فردی به مرگ طبیعی در منزل فوت نمود وپزشک معالج جهت صدور گواهی فوت در دسترس نبود چه باید کرد؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۲:۵۴

   لازم است فرآیند ارجاع جسد به مرکز ساماندهی(دادپزشک) از مرکز مذکور اخذ ودر این قسمت قرار گیرد.