پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • مسئولیت ها در جمهوری اسلامی فرصت ارائه خدمت است

   مسئولیت ها در جمهوری اسلامی فرصت ارائه خدمت است

   رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در مراسم افتتاح سی و هفتمین همایش مدیران گفت: نگاه به مسئولیت ها در جمهوری اسلامی نه به عنوان پست و مقام که باید به عنوان جایگاه و فرصت ارائه خدمت قلمداد شود.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر احمد شجاعی در مراسم افتتاحیه سی و هفتمین همایش مدیران که صبح امروز در شهر شیراز آغاز به کار کرد با اشاره به حاکمیتی بودن فعالیت های پزشکی قانونی افزود: پست های حاکمیتی باید محدود شود و کسانی آن را عهده دار شوند که نیت واقعی شان خدمت باشد و بقیه فعالیت ها را باید واگذار کرد.


   وی با اشاره به خدمات شایسته کارکنان سازمان به عرصه های مختلف فعالیت های سازمان پزشکی قانونی اشاره و خاطرنشان کرد: تشکیل بانک هویت ژنتیک ایران یکی از اقدامات سازمان بود که با حمایت های انجام شده انجام شد و با همکاری دستگاه های ذیربط و از جمله سازمان زندان ها، در سال گذشته موفق به اخذ 50 هزار نمونه از مجرمین سابقه دار شدیم که پروفایل تعداد زیادی از آنان استخراج شده و این فرآیند ادامه دارد.


   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به فعالیت های مرکز تحقیقات اظهار داشت: در حوزه مرکز تحقیقات در مجموع حدود 15 مورد ساخت دستگاه و اختراع داشته ایم.


   وی ادامه داد: در حوزه خدمات نیز سازمان سالانه حدود 3 میلیون اظهارنظر در حوزه های مختلف معاینات، آزمایشگاه، تشریح و کمیسیون ها ارائه می کند.


   دکتر شجاعی با تاکید برتسهیل خدمات به مردم خاطرنشان کرد: تلاش بر این است تا با بهره گیری از راهکارهای مختلف به تسهیل خدمات کمک شود که راه اندازی طرح دادپزشک یکی از آن موارد به شمار می رود.
   به گفته دکتر شجاعی برگزاری همایش مدیران سازمان نیز با هدف نگاه اجمالی به فعالیت های سال گذشته و نقاط ضعف و قوت ها و بررسی آن موارد و تبیین برنامه های سال جدید برگزار می شود.


   در ادامه این مراسم علی صالحی دادستان شیراز با اشاره به اینکه نقش پزشکی قانونی در امور قضایی کاملا مشهود، مهم و غیرقابل انکار است، گفت: پیچیدگی امور جنایی به حدی است که حضور پزشکی قانونی در بسیاری از پرونده های قضایی برای کشف حقیقت و احقاق حق و اجرای عدالت کاملا الزامی و اساسی است.


   صالحی با اشاره به حوزه های مختلف فعالیت پزشکی قانونی به اعلام نظر در خصوص سلامت روانی متهمین، معاینات و اعلام نظر در خصوص صدمات وارده به افراد در تصادفات و درگیری ها، معاینات اجساد و تعیین علت مرگ، بررسی و اعلام نظر در خصوص عدم تحمل کیفر و... توسط کارشناسان این سازمان اشاره کرد.
   وی در پایان با ابراز رضایت از اقدامات پزشکی قانونی استان و همکاری تنگاتنگ پزشکی قانونی و مجموعه قضایی ابراز امیدواری کرد این ارتباط همچنان تداوم یابد.


   سید احمد احمدی زاده معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس نیز از دیگر سخنرانان افتتاحیه این همایش بود.
   وی با اشاره به پیچیده شدن جرائم و توسعه شیوه های کشف جرم، نقش پزشکی قانونی را در سطح کشور و استان کاملا پررنگ و مشهود برشمرد.

   وی با اشاره به اهمیت حوزه پیشگیری از جرم با اشاره به تشکیل بانک هویت ژنتیک ایران افزود: بانک هویت ژنتیک ایران گذشته از بحث تسریع در شناسایی مجرمان، در راستای پیشگیری از جرم نیز بسیار تاثیر گذار است.


   پزشکی قانونی شیراز از امکانات خوبی در راستای شناسایی مجرمین و کشف جرم برخوردار است که با توجه به شرایط خاص استان فارس، گستردگی استان و جمعیت قابل توجه و تنوع قومی آن کاملا ضروری است.

   برای دیدن گالری کامل اینجا کلیک کنید

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: