پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 140۲، مهار تورم و رشد تولید
   
 
  • سقط جنین تنها قبل از چهار ماهگی انجام می شود

   سقط جنین تنها قبل از چهار ماهگی انجام می شود

   رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: پزشکان باید در اولین فرصت، سلامت جنین را بررسی کنند.

   رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: عدم صدور مجوز سقط جنین در بسیاری از موارد به علت مراجعه دیر هنگام متقاضیان به مراکز پزشکی قانونی است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر جابر قره داغی با تاکید بر لزوم مراجعه به موقع افراد برای تقاضای صدور مجوز سقط درمانی افزود: پزشکان باید در اولین فرصت ممکن سلامت جنین را برررسی کنند زیرا در صورت تأخیر در تشخیص، حتی در مواردی که اندیکاسیون سقط درمانی وجود داشته باشد، با گذشت مدت زمان مجاز (قبل از چهار ماهگی)، امکان صدور مجوز سقط درمانی وجود ندارد.

   وی خاطرنشان کرد: در مواردی که یک پزشک وجود نقص جدی در جنین را تشخیص بدهد و یا اندیکاسیون های جنینی و سقط محرز باشد، باید در چهار ماهگی یا پیش از آن فرد را به مراکز پزشکی قانونی معرفی کند تا پس از بررسی های لازم مجوز سقط درمانی صادر شود.

   رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی  یادآور شد: مجوز سقط جنین درمانی در صورت وجود نقص در جنین، بیماری مادر و در مواردی نادر هر دوی این مشکلات صادر می شود.

   نگاهی به تعریف و قانون سقط درمانی

   بر اساس تعاریف موجود، سقط جنین عبارت است از خروج جنین از رحم قبل از آن که جنین قابلیت حیات در خارج از رحم را داشته باشد. 

   در قوانین اسلامی، سقط جنین به خروج جنین قبل از ولوج روح اطلاق می شود. در خصوص زمان ولوج روح در جنین زمان های مختلفی از سوی فقها و اندیشمندان اسلامی ارایه شده است که زمان ولوج روح در کتب فقهی و روایی بین چهار ماه و نیم یا پنج ماهگی و یا محسوس شدن حرکات جنین توسط مادر تعبیر شده است.

   در ایران بر اساس قانون مجازات اسلامی سقط جنین برای حفظ جان مادر قبل از ولوج روح مجاز است و در سال 1376 بر اساس فتوای مقام معظم رهبری اجازه سقط جنینِ مبتلا به تالاسمی ماژور قبل از ولوج روح و با مجوز پزشکی قانونی صادر شد. 

   در سال 1381 کمیته کشوری سقط جنین، آیین نامه ای با 49 مورد اندیکاسیون قطعی مادری و جنینی را برای سقط جنین درمانی پیشنهاد کرد و پس از آن در نگاه جامعه و مسوولین به این موضوع به عنوان یک مسئله بهداشتی تغییر ایجاد شد. در حال حاضر طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1384 سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی، قبل از ولوج روح (چهار ماه) و با رضایت زن در دو مورد زیر مجاز شناخته شده است.

   اول بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر است و دوم، بیماری مادر که با تهدید جانی او توأم باشد.

   بررسی علل عدم تایید درخواست های سقط جنین منجر به شناسایی راهکارهایی می شود که از ارجاعات بیهوده به سازمان پزشکی قانونی برای انجام سقط درمانی - که استرس فراوانی را نیز برای مراجعه کننده و خانواده وی به دنبال دارد و حتی ممکن است باعث تأخیر در برنامه درمانی وی شود- جلوگیری می کند و باعث اجرای هرچه بهتر قانون سقط درمانی مصوب مجلس شورای اسلامی می شود. بدیهی است که اجرای دقیق قانون سقط درمانی می تواند در بهبود وضعیت سلامت و بهداشت جامعه نقش قابل توجهی داشته باشد.

   مدارک لازم و مراحل صدور مجوز

   متقاضیان سقط درمانی تا پیش از چهار ماهگی می توانند با ارایه مدارک لازم شامل شناسنامه زن و شوهر، سه قطعه عکس تمام رخ، تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه ها، معرفی نامه از پزشک متخصص معالج به همراه سونوگرافی معتبر و  پرداخت تعرفه تعیین شده به مراکز پزشکی قانونی مراجعه و نسبت به دریافت مجوز سقط اقدام کنند البته حضور زوجین در این معاینه الزامی است.

   شایان ذکر است نیمی از افرادی که برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه می کنند به علت اقدام دیر هنگام (بعد از چهار ماهگی)، موفق به دریافت این مجوز نمی شوند.

    

   بازتاب این خبر در رسانه ها:
   تابناک: اسارت قانون سقط درمانی در چنبره بروکراسی
   موج: سقط جنین تنها قبل از چهار ماهگی انجام می شود
   جام جم آنلاین: اسارت قانون سقط درمانی در چنبره بروکراسی
   جهان نیوز: تعلل در صدور مجوز سقط، شراکت در قتل نفس است
   دفتر مطالعات و تحقیقات زنان: اسارت قانون سقط درمانی در چنبره بروکراسی

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: