پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • دستگاه اتوسمپلر داخلی هم به زودی رونمایی می‌شود

   دستگاه اتوسمپلر داخلی هم به زودی رونمایی می‌شود

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: سازمان پزشکی قانونی کشور در مواجهه با تحریم های ظالمانه موجود، با تکیه بر دانش نخبگان جوان، نسبت به بومی سازی تجهیزات و مواد مصرفی اقدام کرده و پس از کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر به زودی دستگاه اتوسمپلر داخلی نیز رونمایی می شود.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی در مراسم افتتاحیه سی و هشتمین همایش مدیران سازمان پزشکی قانونی که صبح امروز چهارشنبه 22 تیر در شهر مقدس مشهد آغاز به کار کرد، گفت: اجرای عدالت مهم ترین شعار انقلاب اسلامی بوده و در جملات مقام معظم رهبری هم بحث احقاق حق و اجرای عدالت بارها تکرار شده است.

   وی با اشاره به شاخصه های نظام قضایی در طراز انقلاب اسلامی افزود: کار پزشکی قانونی انجام کارشناسی دقیق برای دستگاه قضاست و مهم ترین شاخصه در اینجا حفظ اعتماد مردم به عنوان صاحبان واقعی این انقلاب است و این مهم با کار قضایی عالمانه و عادلانه فراهم می‌شود.

   دکتر مسجدی تصریح کرد: مهم ترین نظام ارزیابی ما، نظر مردم است و اینکه خدمات گیرندگان احساس کنند که با حفظ کرامت، خدمات را دریافت کرده اند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور ارتباط با مردم را از دیگر شاخصه های مورد تاکید مقام معظم رهبری و رییس محترم قوه قضائیه برشمرد و خاطرنشان کرد: یکی از نکات مطرح شده در سخنرانی رئیس کل محترم دادگستری استان بحث بازنگری در فرایندها بود چرا که بدون این امر، امکان رفع مشکل اطاله دادرسی وجود ندارد.

   وی به موضوع افزایش سطح علمی و شایستگی های اخلاقی نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از ۸ بند مورد تاکید مقام معظم رهبری در دیدار امسال، بحث افزایش دانش قضایی است و این می‌تواند هم در بعد افزایش دانش کارشناسان قضایی و هم افزایش دانش قضایی عموم مردم باشد.

   دکتر مسجدی مسئولیت پذیری، اقتدار، تیزبینی، استقلال رای و عدم تأثیرپذیری را از دیگر شاخصه های دستگاه قضایی طراز انقلاب عنوان کرد و گفت: با داشتن این شاخصه ها صاحبان قدرت و ثروت نمی توانند اعمال نفوذ و نظر کنند و طبعا این شامل دستگاه ما نیز می‌شود.

   وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار امسال هفته قوه قضاییه، بحث مسئله محوری را مورد تأکید قرار دادند و ما هم گریزی از این امر نداریم کما اینکه در مواجهه با تحریم ها نسبت به بومی سازی تجهیزات و مواد مصرفی اقدام کرده ایم و در همین راستا امیدواریم دستگاه اتوسمپلر داخلی هم به زودی رونمایی شود.

   دکتر مسجدی بحث سلامت و انقلابی فکر و عمل کردن را از دیگر نکات مهم عنوان کرد و گفت: انقلابی کسی است که با دقت و ریزبینی و نگاهی عالمانه به انجام کارها می‌پردازد و انقلابی عمل کردن به معنای اقدامات هیجانی نیست.

   وی شنونده نظرات مردم بودن و بهره گیری از نیروهای صالح را از دیگر شاخصه های دستگاه قضایی طراز انقلاب برشمرد و افزود: فارغ از اینکه بر اساس چهارچوب های قانونی بتوانیم کاری برای خواسته های مراجعین انجام دهیم یا خیر باید شنونده نظرات و انتظارات مراجعین باشیم.

   وی در بخش دیگری از سخنان خود مسیر مشخص شده در سند تحول و تعالی را منشور کاری سازمان دانست و گفت: باید با نگرشی جدید به فرایندها نگریست و لذا برای رفع موانع و مشکلات لازم است فرایندها مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد و در مواردی که این‌ اصلاحات نیازمند اصلاح قانون هم بود، این اصلاحات انجام شود.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه در پرونده های مختلف مانند حادثه متروپل نظر پزشکی قانونی فصل الخطاب بود، اظهار داشت: با وجود شایعات مختلف، کار دقیق، کارشناسی همکاران ما نتیجه قطعی را مشخص کرد.

   وی ادامه داد: در پرونده حادثه تلخ هواپیمای اکراینی نیز کار شبانه روزی و تلاش مجدانه همکاران ما در سازمان برگ زرینی در کارنامه پزشکی قانونی است چرا که در این حادثه شناسایی درگذشتگان در کمتر از یک هفته محقق شد و این امر خطیر با دامنه های بین المللی آن جز با تلاش جهادی همکاران من امکان پذیر نمی شد.

   دکتر مسجدی در خصوص فعالیت های سازمان در حوزه آموزش و پژوهش افزود: در این زمینه اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است از جمله اینکه داده های حاصل از مطالعات انجام شده امروزه مورد استناد دستگاه های مختلف داخلی و حتی مجامع بین المللی است.

   وی خدمت با احترام و با صحت و دقت و سرعت و پیشگیری از اطاله دادرسی را مهم ترین اولویت اساسی در سازمان برشمرد و گفت: گاه اقداماتی در سازمان انجام می‌شود که در واقع جزو وظایف و تکالیف سازمان نیست اما برای حل مشکل مردم و کاهش بار کاری سایر دستگاه ها انجام می شود، مانند احراز هویت فرزندان حاصل ازدواج مادران ایرانی با اتباع سایر کشورها که برای رفع مشکل حدود ۸۰ هزار فرزند دارای مشکل در این زمینه صورت می گیرد.

   دکتر مسجدی با اشاره به لزوم توجه به توسعه متوازن در سازمان به عنوان دیگر سیاست مورد تاکید در سازمان اذعان داشت: مردم عزیز باید در جای جای کشور از خدمات سازمان برخوردار باشند هر چند متاسفانه بعضا حتی در استان های بزرگ مانند همین استان(خراسان رضوی) و حتی تهران با مشکلات عدم دسترسی راحت به خدمات رو به رو هستیم.

   وی خاطرنشان کرد: سازمان پزشکی قانونی به طور جد پیگیر رفع این معضلات و تحقق عدالت در دسترسی به خدمات است. هم اکنون 465 مرکز فعال پزشکی قانونی در کشور وجود دارد اما ۱۵۰ شهر از خدمات پزشکی قانونی و وجود مرکز پزشکی قانونی محروم هستند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با تأکید بر لزوم استفاده از فناوری های نوین در سازمان و استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و به روز رسانی علمی گفت: در حوزه های مختلف سازمان به طور جد پیگیر این موضوع هستیم و از جمله استفاده از تجهیزات نوین منجر به بررسی ۶ هزار پرونده کمیسیون بر پایه ارتباط مجازی شده که در امر تسریع در رسیدگی بسیار کارگشا بوده است.

   وی با اشاره به تقویت بانک ژنتیک ادامه داد: گر چه اهمیت این بانک آنچنان که هست برای مسئولین محترم تبیین نشده اما اقدامات بسیار خوبی در جهت رشد و توسعه آن صورت گرفته است که آثار مهمی در زمینه پیشگیری و نیز کشف سریع و علمی جرم خواهد داشت.

   دکتر مسجدی با اشاره به اینکه در شرایط امروز کل مجموعه قوه در زمینه مسائل مالی در مضیقه است، گفت: در سازمان پزشکی قانونی کشور به دلیل فشار روانی و درگیری فکری زیاد، پرداختی ها هیچ سنخیتی با کار همکاران ندارد و همین موضوع انگیزه ورود به سازمان را به شدت کاهش داده است.

   وی به بحث تحریم ها و افزایش قیمت ارز نیز اشاره کرد و افزود: این اتفاق موجب افزایش سنگین هزینه ها در حوزه فعالیت های سازمان و خصوصا در حیطه آزمایشگاه ها شده است هر چند با برخی اقدامات از جمله بومی سازی تجهیزات تا حدی از این فشار کاسته شده اما نیازمند حمایت جدی در این بخش هستیم.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در پایان تأکید کرد: نگاه به مشکلات مردم باید با شفقت و در عین حال عالمانه و مسئولانه باشد و ما در سازمان تلاش داریم با این نگاه با مشکلات مردم عزیزمان برخورد کنیم.

   در این مراسم دکتر آریا حجازی مدیرکل پزشکی قانونی استان خراسان رضوی ضمن خیر مقدم به مدعوین همایش با تأکید بر اینکه همایش های مدیران سازمان در راستای همفکری جهت ایجاد وحدت رویه در ارائه نظرات برگزار می‌شود، گفت: پزشکی قانونی به دلیل حساسیت و اهمیت نظرات کارشناسی اش تلاش می کند تا از آخرین دستاوردهای روز دنیا بهره‌مند شود و در این مسیر ضمن استفاده از کارشناسان خبره سازمان، از همکاری کارشناسان خارج سازمانی نیز استفاده می کند.

   وی همچنین به مشکلات پزشکی قانونی استان خراسان رضوی در حوزه تجهیزات و فضای فیزیکی اشاره و اظهار امیدواری کرد این همایش فرصت و زمینه ای برای اتمام پروژه سبزوار و تجهیز آن باشد تا مردم شریف این شهرستان به خدمات پزشکی قانونی دسترسی راحت تری داشته باشند.

   قابل ذکر است سی و هشتمین همایش مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور با شعار "پزشکی قانونی در مسیر تحول" به مدت دو روز در مشهد مقدس برپاست.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: