پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • فعالیت های بانک ژنتیک از امسال شتاب بیشتری می گیرد

   فعالیت های بانک ژنتیک از امسال شتاب بیشتری می گیرد

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: با تولید کیت های ژنتیک داخلی، فعالیت بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران امسال و سال آینده با شتاب بیشتر و به صورت جدی تر دنبال می شود.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکترعباس مسجدی صبح امروز سه شنبه 31 خرداد ماه در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، با تبریک این هفته و تأکید بر شعار هفته قوه قضاییه در سال جاری گفت: حرکت در مسیر تحول و خدمت به مردم دو شاخص بسیار مهم در بحث خدمت رسانی به مردم است که در شعار امسال این هفته مورد توجه قرار گرفته است.

   وی با تأکید بر نقش جدی رسانه در انعکاس فعالیت ها، اقدامات و دستاوردهای هر دستگاه تصریح کرد: پزشکی قانونی یک سازمان علمی و تخصصی است که مورد اطمینان و اعتماد مردم است و علاوه بر مردم، مجامع بین المللی و دیگر کشورها نیز که با پزشکی قانونی ارتباط علمی دارند بر این موضوع اذعان می کنند.

   وی با اشاره به برخی حوادث دسته جمعی و اتفاقات سال های اخیر که برخی از آن ها جنبه بین المللی نیز داشته است، افزود: این حوادث در عین تلخی،‌ به خوبی توانمندی سازمان را نمایان کرد چرا که تعیین هویت قربانیان این حوادث در کوتاه­ترین زمان ممکن و بدون کوچک­ترین خطا انجام و نهایی شده است.

   دکتر مسجدی یادآور شد: پزشکی قانونی خود را متعهد به اجرای دقیق قانون می داند و همکاران من با وجدان کاری و خالصانه و بر اساس قانون، کار رسیدگی به پرونده ها و پاسخدهی به آن­ها را انجام می دهند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه با افت پاندمی کرونا سازمان اهداف و برنامه های جدی تری را در حوزه های بین الملل دنبال خواهد کرد، ادامه داد: آنچا با افت پاندمی کرونا به شکل جدی در سازمان دنبال خواهیم کرد موضوع دیپلماسی پزشکی است زیرا زبان علمی در برخی موارد از دیپلماسی سیاسی و اقتصادی قوی تر و نافذتر عمل می کند بنابراین مراودات علمی با دیگر کشورها را ارتقا می دهیم.

   به گفته وی تقویت روابط بین الملل علاوه بر اینکه موجب آشنا شدن کشورهای دیگر با دستاوردها و توانمندی های پزشکی قانونی ایران می شود، زمینه آشنایی ما با پیشرفت های دیگر کشورها را نیز فراهم می کند.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها را از دیگر اولویت های سازمان برشمرد و گفت: از آنجا که دستگاه های مورد استفاده پزشکی قانونی دارای فناوری بالاست به همکاری با شرکت های دانش بنیان تاکید جدی داریم و این موضوع در سال های اخیر در سازمان آغاز شده است.

   وی خاطرنشان کرد: سازمان مصر به ارتباط با شرکت های دانش بنیان است و از همکاری با آن­ها استقبال می کند و هدف جدی ما آن است که طی پنج سال آینده در تولید تجهیزات و مواد مصرفی به خودکفایی برسیم و از کشورهای دیگر بی نیاز شویم.

   وی تحقق سند تحول و تعالی قوه قضاییه و اجرای دقیق و درست آن، استفاده از فناوری­های روز با توجه به حجم پرونده های سازمان و تامین سخت افزارهای لازم برای تحقق این مهم را از ضروریات عنوان کرد و گفت: با توجه به حجم ارجاعات سازمان لازم است برای پاسخگویی سریع­تر به مردم و نیز نظارت بهتر بر ارائه خدمات از فناوری های نوین استفاده کنیم و در این میان از مجلس و دولت انتظار داریم که در تأمین زیرساخت های لازم به سازمان کمک کنند.

   دکتر مسجدی اظهار داشت: آنچه به عنوان مهم ترین شاخص پیشرفت قابل توجه خواهد بود آن است که نگاهمان را از شیوه های سنتی ارائه خدمت تغییر دهیم و به سمت شیوه های جدیدی که هم ارائه خدمت را تسهیل و هم امکان نظارت دقیق تر را بیشتر می کند، روی آوریم.

   وی با تأکید بر اینکه پزشکی قانونی با بهره مندی از فناوری های نوین، خود را به سلاح علمی روز دنیا تجهیز خواهد کرد، افزود: سرعت، دقت، تکریم مردم و افزایش کیفیت خدمات و رسیدگی سریع­تر به پرونده ها نکات جدی است که توسط همکاران سازمان دنبال می شود.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر اینکه پزشکی قانونی همواره در چهارچوب قانون عمل می کند و وارد مباحث حاشیه ای نمی شود، به موضوع قانون تعالی خانواده و جوانی جمعیت اشاره کرد و اظهار داشت: پیش از ابلاغ این قانون، سازمان در موضوع جوان سازی جمعیت و پیشگیری از سقط های جنایی وارد عمل شده بود و اگرچه این موضوع در حوزه وظایف سازمان نبود اما در این مسیر اقدامات موثر و مثبتی انجام داد.

   وی تصریح کرد: وظیفه پزشکی قانونی صدور مجوز سقط جنین درمانی بر اساس قوانین موجود است که در سال جاری و با وجود تغییر قانون سقط درمانی و ابلاغ قانون جدید، کار هیچ ارباب رجوعی در این حوزه به دلیل تغییر قانون معطل نماند و پرونده ها با سرعت و دقت بررسی شد.

   دکتر مسجدی در ادامه سخنان خود به موضوع ارائه خدمات پزشکی توسط افراد غیرمتخصص نیز اشاره و از مردم خواست برای دریافت خدمات پزشکی حتما به افراد متخصص و دارای مهارت در آن رشته خاص مراجعه کنند چرا که بسیاری از پرونده های قصور به دلیل مراجعه به افراد غیرکارشناس ایجاد می شود و با این دقت نظر مردم قطعا شاهد کاهش موارد قصور خواهیم بود.

   وی با تأکید بر اینکه پزشکی قانونی خدمات خود را تنها در مراکز پزشکی قانونی ارائه می دهد اظهار داشت: پزشکی قانونی در هیچ نهاد دیگر و یا در مراکز درمانی شعبه ای ندارد و خدمات آن تنها در مراکز شناخته شده پزشکی قانونی ارائه می شود.

   دستاوردهای پزشکی قانونی در سال های اخیر بسیار قابل توجه است

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه سخنان خود به بخشی از دستاوردهای سازمان در سال های اخیر اشاره کردو گفت: سازمان در سال های اخیر به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است به نحوی که بسیاری از کشورهای دیگر از سرعت عمل و توان علمی و تجهیزاتی پزشکی قانونی ایران تعجب می کنند.

   وی راه اندازی نرم افزار جامع تخصصی را یکی از دستاوردهای سازمان عنوان کرد و گفت: این نرم افزار در بخش­های تخصصی معاینات، تشریح، کمیسیون و آزمایشگاه به کار گرفته شده و در حال رفع مشکلات و معایب احتمالی است که ضمن افزایش سرعت رسیدگی، احتمال جعل در اسناد را نیز به حداقل می رساند اما دراین خصوص از وزارت ارتباطات می خواهیم که با اختصاص اینترنت مناسب سازمان را در تحقق کامل این هدف یاری کنند.

   وی راه اندازی مرکز پزشکی قانونی در شهرستان های فاقد مرکز را ضروری دانست و گفت: در حال حاضر 150 شهرستان با وجود داشتن مرجع قضایی فاقد مرکز پزشکی قانونی هستند و تلاش ما آن است که در برنامه توسعه هفتم بتوانیم این مهم را محقق کنیم زیرا فاصله این شهرستان ها از اولین مرکز پزشکی قانونی بیش از 80 کیلو متر است.

   دکتر مسجدی با اشاره به توسعه فعالیت های بانک ژنتیک و اهمیت آن افزود: در سال های اخیر به دلیل تحریم های اعمال شده علیه کشورمان فعالیت های بانک ژنتیک به کندی پیش می رفت، اما خوشبختانه با تولید کیت های ژنتیک در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، فعالیت های آن از امسال با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد.

   وی اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها تا کنون 140 هزار نمونه اخذ و 30 هزار پروفایل از مجرمین خطرناک که اولین گروه هدف بانک هستند تهیه شده است که با توسعه فعالیت های بانک، تهیه پروفایل از مشاغل پرخطر را نیز در دستور کار قرار خواهیم داد.

   وی همچنین به نرم افزار مورد استفاده در بانک ژنتیک اشاره کرد و گفت: ما جزو معدود کشورهایی هستیم که از نرم افزار اختصاصی خود برای بانک استفاده می کنیم که این پیشرفتی قابل توجه محسوب می شود.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور به فعالیت بانک سلول و بافت نیز اشاره کرد و گفت: در پی امضای تفاهم­نامه با ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، به دنبال راه اندازی واحد فراوری بافت برای سازمان هستیم زیرا با دراختیار داشتن مواد اولیه و نیز دانش و تخصص لازم می توان فراوری بافت را ا نجام داد و امیدواریم اولین محصول آن در دهه فجر امسال برای بهره مندی بیماران عرضه شود.

   وی تأکید کرد: در حال حاضر دو شرکت خصوصی کار فراوری بافت را انجام می دهند که این تنها 40 درصد نیاز کشور را تأمین می کند و پزشکی قانونی برای کمک به این بخش بدون حس رقابت با بخش خصوصی وارد عمل شده است.

   دکتر مسجدی رایزنی و مذاکره برای راه اندازی دانشکده علوم پزشکی قانونی، راه اندازی مرکز مشاوره روان شناسی در معاینات مرکز استان تهران برای تسهیل و تسریع در رسیدگی ها، اختصاص ظرفیت به پزشکی قانونی برای تأمین نیرو در مناطق محروم و ... را از دیگر اقدامات پزشکی قانونی عنوان کرد و گفت: سازمان به دنبال استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی برای خدمت به مردم است که در همین راستا سیستم نوبت دهی الکترونیک سازمان به زودی به بهره برداری می رسد.

   وی تولید کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر را از دیگر دستاوردهای سازمان عنوان کرد و گفت: تولید این دو محصول پیشرفتی قابل توجه برای سازمان بود که به دنبال آن هم اکنون کیت های دیگری نیز ساخته، تایید و به تولید رسیده که در آزمایشگاه های سازمان مورد استفاده قرار می گیرد.

   وی همچنین از پیگیری جهت صادرات دو محصول تولید شده در مرکز تحقیقات در آینده­ای نزدیک خبر داد.

   افتتاح 5 پروژه در هفته قوه قضاییه

   دکتر مسجدی در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت های سازمان در هفته قوه قضاییه گفت: در این هفته 5 پروژه عمرانی در کشور افتتاح خواهد شد که با بهره برداری از آن­ها 5 هزار متر مربع به فضای عمرانی سازمان اضافه می شود.

   کمبود نیروی انسانی و بودجه مهم­ترین چالش سازمان است

   دکتر مسجدی در ادامه با اشاره به چالش های سازمان گفت: کمبود نیروی انسانی به ویژه در بخش های تخصصی، کمبود قابل توجه بودجه، ضعف های زیرساختی، پایین بودن حقوق و مزایا با توجه به نوع و سختی کار پزشکی قانونی و ناشناخته بودن فعالیت ها، خدمات و توانمندی های سازمان از مهم­ترین چالش هایی است که با وجود تلاش های بسیار هنوز موفق به رفع آن نشده ایم.

   وی افزود: متاسفانه عدم آگاهی از توانمندی و خدمات سازمان موجب می شود در برخی زمینه ها سازمان مورد احجاف قرار گیرد که امیدواریم با کمک رسانه ها ظرفیت های علمی سازمان به اطلاع جامعه برسد.

   دکتر مسجدی با اشاره به اینکه سازمان بر اساس دانش روز برای کمک به اجرای عدالت به اظهار نظرکارشناسی می پردازد، افزود: در سال گذشته سازمان موفق به تشخیص 570 پرونده تصادف ساختگی شد که این نشان از دانش و توانمندی کارشناسان ما دارد ضمن آنکه نظرات آن در کمال بی طرفی ومبتنی برمستندات علمی ارائه می شود.

   بررسی بیش از یک میلیون 600 هزار پرونده در حوزه معاینات بالینی در سال گذشته

   دکتر مسجدی در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد و فعالیت های سازمان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 1400، یک میلیون و 642 هزار و 650 پرونده در حوزه معاینات، 71 هزار و 88 پرونده در حوزه تشریح، 30 هزار و 953 پرونده در حوزه کمیسیون و 117 هزار و 300 پرونده در حوزه آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

   وی ادامه داد: در حوزه کمیسیون 12 هزار و 120 پرونده در موضوع قصور پزشکی بررسی شد که از این تعداد 5 هزارو 583 مورد منجر به محکومبت و 6 هزار و 537 مورد منجر به تبرئه شد.

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: بر اساس آمارها سال گذشته بیشترین میزان شکایات در حوزه قصور پزشکی به ترتیب مربوط به دندانپزشکان با یکهزار و 254، جراحی عمومی با یکهزار و 61، پرستاری با 755 و جراحی زنان و زایمان با 734 مورد بوده است.

   وی همچنین افزود: در سال گذشته 16 هزار و 778 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که در مقایسه با سال قبل از آن نه درصد بیشتر شده است. در دو ماه ابتدایی سال 1401 نیز تعداد تلفات تصادفات با رشد 13.3 درصدی به دو هزار و 936 فوتی رسیده است.

   دکتر مسجدی به آماری در حوزه سقط درمانی نیز اشاره کرد و گفت: در دو ماهه ابتدایی امسال یکهزار و 903 تقاضای سقط درمانی داشتیم که از این تعداد یکهزار و 477 نفر مجوز دریافت کردند ضمن آنکه تعداد تقاضاها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 2.5 درصدی داشته است.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: