پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • تولید تجهیزات و مواد مصرفی را تا رسیدن به خودکفایی ادامه می دهیم

   تولید تجهیزات و مواد مصرفی را تا رسیدن به خودکفایی ادامه می دهیم

   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: پزشکی قانونی در جهت تولید دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز و بومی سازی آن ها با قدرت حرکت می کند و این مسیر را تا رسیدن به خودکفایی ادامه خواهد داد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی آرانی صبح امروز یکشنبه 22 خرداد در جلسه شورای مدیران سازمان و مراسم امضای تفاهم‌نامه با مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری، با تبریک میلاد با سعادت امام رضا (ع)، گفت: با توجه به تحریم های اعمال شده علیه کشور و نوسانات قیمت ارز در سال های اخیر تلاش های خوبی در سازمان پزشکی قانونی کشور برای بومی سازی تجهیزات صورت گرفت که نتیجه آن تولید کیت های ژنتیک و دستگاه هموژنایزر در سال گذشته بود.
   وی افزود: مهم ترین دستاورد تولید کیت و دستگاه هموژنایزر رسیدن به خودباوری و جرأت‌مندی در کارشناسان و متخصصان ما بود که زمینه را برای برداشتن گام های بعدی و ساخت و تولید تجهیزات دیگر فراهم کرده است و این اقدامات تا رسیدن به خودکفایی در زمینه تجهیزات و مواد مصرفی ادامه خواهد یافت.
   دکتر مسجدی در ادامه با اشاره به اولویت های پزشکی قانونی در سال های پیش رو، تصریح کرد: پزشکی قانونی سازمانی علمی و خدماتی است و باید در بسیاری از حوزه ها از جمله حوزه های آموزشی، پزشکی و فنی مطابق با دانش روز دنیا پیش رود.
   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به وجود برخی مشکلات در سازمان، افزود: یکی از مشکلات عمده سازمان کمبود نیروی انسانی به ویژه در بخش های فنی و تخصصی و نبود جاذبه های لازم برای جذب و نگه‌داشت نیرو است.
   وی خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی به دلیل شرایط کاری سخت و پرداختی های محدود، جاذبه های لازم را برای فعالیت پزشکان و کارشناسان ندارد و با وجود تلاش هایی که در این حوزه صورت گرفته و رایزنی با مجلس، دولت، سازمان اداری و استخدامی و ... هنوز این مشکل برطرف نشده اما تلاش ها برای رفع آن ادامه دارد.
   دکتر مسجدی ادامه داد: کار پزشکی قانونی خاص و دشوار است به ویژه در بخش های فنی و تخصصی مانند معاینات، تشریح و آزمایشگاه. به همین دلیل این حق از ناحیه همکاران به گردن ماست که از نظر معیشتی شرایط آنان را ارتقا دهیم که با وجود این کار ساخت، اقلا دریافتی مانند سایر دستگاه ها داشته باشند.
   وی با اشاره به اینکه به دلیل کمبود اعتبارات و تخصیص های صورت گرفته متاسفانه در حوزه فناوری ضعف هایی در سازمان وجود دارد، اظهار داشت: پیشرفت در حوزه فناوری از دیگر اولویت های سازمان است که علاوه بر اینکه از مسائلی مانند جعل جلوگیری می کند، زمینه خدمت رسانی سهل تر و با احترام به مردم را نیز فراهم می کند.
   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور، همچنین به کمبود فضای فیزیکی و مشکلات سازمان در حوزه ابنیه اشاره و تصریح کرد: از کل فضای فیزیکی در اختیار سازمان تنها 48 درصد ملکی است که از این میزان نیز 50 درصد ساختمان ها نیاز به بازسازی و تعمیر دارد.
   وی ادامه داد: مراجعین ما افرادی دردمند و آسیب دیده هستند که ارائه خدمت مناسب در فضای فیزیکی استاندارد حداقل کاری است که می توان در جهت تکریم این عزیزان انجام داد.
   به گفته وی طی سال های اخیر تعدادی از مراکز سازمان از جمله مرکز شرق تهران به دلیل شرایط نامناسب و ناایمن ساختمان آن تعطیل شده اند و یا به اماکن استیجاری و امانی انتقال یافته‌اند و بسیاری از مراکز پزشکی قانونی نیز در سراسر کشور به دلیل نامتناسب بودن فضا با حجم مراجعات شرایط قابل قبولی در پذیرش مراجعین ندارند.
   دکتر مسجدی همچنین با اشاره با اهمیت بانک ژنتیک، به ضرورت ها و فواید آن اشاره کرد و گفت: قطعا در دنیای امروز نمی توان از پیشرفت علم و فناوری در حوزه های مختلف از جمله حوزه های آزمایشگاهی عقب ماند که بانک ژنتیک یکی از این بخش ها است و تقویت و ارتقای هرچه بیشتر این بانک از اولویت های سازمان است.
   وی اظهار نظر دقیق در پرونده ها، ارتقای کیفیت رسیدگی، کاهش اطاله دادرسی و ارائه خدمات مناسب تر به مردم را از دیگر اولویت های سازمان عنوان کرد.
   رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با تسلیت به خانواده هایی که در دو حادثه متروپل آبادان و قطار مشهد – یزد عزیزانشان را از دست دادند، اظهار داشت: در این حوادث سازمان با تمام توان و امکانات و به صورت شبانه روزی کار شناسایی و تعیین هویت قربانیان را انجام داد تا بلکه مرهمی بر دردهای داغدیدگان این حوادث باشد که در همین راستا از همکاران خود در استان های درگیر با این دو حادثه قدردانی می کنم.

   پزشکی قانونی جلوتر از سایر دستگاه ها در بحث دانش بنیان هاست
   در ادامه این مراسم ملکوتی خواه رییس امور عمومی، دفاعی، قضایی و امنیتی سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و محدودیت درآمدهای دولت، با مشکلات جدی در بحث منابع مواجه هستیم با این وجود سعی می کنیم خلاء های موجود در سازمان پزشکی قانونی کشور را با کمک همکاران این سازمان برطرف کنیم.
   وی تصریح کرد: به سازمان هایی که برای ارائه خدمات خود به واردات و منابع ارزی نیاز دارند، توصیه می کنیم که نسبت به تولید تجهیزات مورد نیاز خود با استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان و ظرفیت های داخلی اقدام و وارادت را کاهش دهند که در این بخش پزشکی قانونی جلوتر از سایر دستگاه ها است.
   وی با تأکید بر اینکه با توجه به تحریم های اعمال شده و محدودیت های منابع باید جدی تر به موضوع تأمین نیازها فکر کرد، اظهار داشت: با توجه به شرایط امروز، هزینه ها برای تأمین اقلام مورد نیاز و پاسخ‌دهی به مراجعین رو به افزایش است در حالی‌که نمی توان درآمد را متناسب با آن ارتقا داد، بنابراین باید به دنبال افزایش توان داخلی و کاهش واردات باشیم.
   وی با اشاره به توجه مقام معظم رهبری به دانش بنیان ها در شعار سال جاری افزود: سازمان پزشکی قانونی در این زمینه اقداماتی را از سال های گذشته آغاز کرده که این تلاش ها اخیرا با تولید کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر به نتیجه رسیده است.
   رییس امور عمومی، دفاعی، قضایی و امنیتی سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین با بیان اینکه کار پزشکی قانونی سخت بوده و خدمات آن تعطیل بردار نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به نوع فعالیت ها و خدمات این سازمان، نمی توان خدمات آن را محدود کرد چرا که با این کار مردم و مراجعین این سازمان آسیب می بینند و حقوقشان ضایع می شود.
   ملکوتی خواه با تأکید مجدد به نیاز جامعه به خدمات پزشکی قانونی، برای رفع مشکلات این سازمان با توجه به امکانات موجود قول مساعد داد.
   دکتر سیروس وطن خواه رییس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری نیز در این مراسم با اشاره به بهره گیری سازمان از تجهیزات با فناوری بالا از آمادگی این مرکز جهت معرفی شرکت های دانش بنیان و کمک به رفع نیاز سازمان در این بخش و بومی سازی تجهیزات خبر داد.
   گفتنی است در این مراسم تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه میان سازمان پزشکی قانونی کشور، مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری و مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به امضای روسای این مجموعه ها رسید.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: