پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • کاهش تلفات غرق شدگی در سال 1400/ رعایت احتیاط در تعطیلات پیش رو

   کاهش تلفات غرق شدگی در سال 1400/ رعایت احتیاط در تعطیلات پیش رو

   در سال گذشته یکهزار و 166 نفر بر اثر غرق شدگی در کشور جان خود را از دست دادند؛ این رقم در مقایسه با سال قبل از آن که تعداد تلفات یکهزار و 188 نفر بود، 1.9 درصد کمتر شده است.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، از کل تلفات غرق شدگی در سال گذشته(1400)، یکهزار و نه نفر مرد و 157 نفر زن بودند. در این مدت استان های مازندران با 147، خوزستان با 125 و گیلان با 91 فوتی بیشترین آمار تلفات غرق شدگی را داشته اند.

   بیشترین تعداد کشته های غرق شدگی مربوط به رودخانه هاست

   مطابق سال های پیش در سال 1400 نیز بیشترین آمار تلفات غرق شدگی در رودخانه ها ثبت شده است. در این سال 316 نفر در رودخانه ها جان خود را از دست داده اند که این رقم 27.1 درصد کل آمار غرق شدگی در سال گذشته است.

   پس از رودخانه ها، بیشترین آمار متوفیات غرق شدگی مربوط به دریا با 201 فوتی است که از این تعداد 185 نفر در مناطق غیرمجاز و 16 نفر در مناطق ایمن سازی شده جان باخته اند. استخر کشاورزی با 187، استخر شنا با 109، دریاچه مصنوعی و سد با 106، کانال با 94، حوض و حوضچه با 33، چاه با 28 و دریاچه طبیعی با 24 فوتی به ترتیب بیشترین تلفات غرق شدگی را در سال گذشته داشته اند. 68 نفر نیز در سایر مکان های آبی جان خود را از داده اند.

   نکته قابل توجه در این آمار افزایش 51.4 درصدی متوفیات غرق شدگی در استخرهای شنا نسبت به سال قبل از آن است. در سال 1400، 109 نفر در استخرهای شنا جان باخته اند در حالی که این رقم در سال پیش از آن 72 نفر بود. این رشد آماری لزوم نظارت بیشتر بر استخرهای شنا، وجود مربیان حرفه ای و نجات غریق و نیز ارتقای ایمنی در این مکان ها را دو چندان می کند.

   بالاترین تعداد تلفات غرق شدگی در تیرماه

   عمده تلفات غرق شدگی مربوط به فصل تابستان و ماه های گرم سال است. در سال گذشته نیز بیشترین آمار کشته های غرق شدگی با 189 فوتی مربوط به ماه تیر است.

   در فصل تابستان علاوه بر اینکه حجم سفر ها افزایش می یابد، تمایل به شنا و آب تنی هم به دلیل گرم بودن هوا بیشتر می شود که در صورت بی توجهی به نکات ایمنی می تواند زمینه ساز بروز حوادث جبران ناپذیری شود به نحوی که در تابستان 1400، 482 نفر بر اثر غرق شدگی جان باختند.

   در تعطیلات پیش رو احتیاط را رعایت کنیم

   سازمان پزشکی قانونی کشور در آستانه تعطیلات عید فطر و احتمال افزایش سفر، به ویژه به مناطق شمالی و استان های ساحلی، و همچنین افزایش حضور هموطنان در تفرجگاه ها و شنا در رودخانه ها، استخرها، کانال ها و ... با شروع ماه های گرم سال، ضمن هشدار به هموطنان عزیز، توصیه می کند افراد تنها از مناطق مجاز و تحت مراقبت برای شنا کردن استفاده کنند و به رعایت نکات ایمنی توجه کافی داشته باشند تا شاهد بروز حوادث ناگوار و غیر قابل جبران در این ایام نباشیم.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: