پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • پزشکی قانونی در استفاده از منابع ارزی در اولویت است

   پزشکی قانونی در استفاده از منابع ارزی در اولویت است

   رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به نوع خدمات و تجهیزات و مواد مصرفی، پزشکی قانونی در استفاده از منابع هیات امنای ارزی در اولویت است و باید مانند دانشگاه ها از این فرصت بهره مند شود.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر حسینعلی شهریاری صبح امروز چهارشنبه 31 فروردین ماه با حضور در سازمان پزشکی قانونی کشور و در جلسه ای با رییس، معاونان و مدیران کل این سازمان افزود: کار پزشکی قانونی بسیار سخت، پرریسک و خطرآفرین است و در عین حال مطالبات مردمی نیز از این مجموعه بسیار بالاست.

   دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور ادامه داد: با وجود این سختی و مسئولیت شرعی و قانونی که کار پزشکی قانونی دارد، متاسفانه پرداختی این سازمان به پزشکان بسیار اندک است و امکانات رفاهی و مزایای چندانی نیز در اختیار ندارد، به همین دلیل است که کمتر فردی علاقه مند به کار در پزشکی قانونی است و در بین پزشکان داوطلبی برای ورود به این سازمان وجود ندارد.

   دکتر شهریاری مشکل دیگر مجموعه پزشکی قانونی را شناخت ناکافی مسئولان از این سازمان عنوان کرد و اظهارداشت: متاسفانه برخی تصمیم گیران در مورد برخی دستگاه ها، وظایف و جایگاه آن ها شناخت کافی ندارند؛ یکی از این دستگاه ها سازمان پزشکی قانونی کشور است که طی این سال ها کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

   وی با تأکید بر مشکلات سازمان و قول مساعد در خصوص پیگیری و رفع این مشکلات خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که در برخی شهرستان ها به دلیل نبود مرکز پزشکی قانونی مردم برای دریافت خدمت به زحمت می افتند و ناچار هستند با طی مسافت های طولانی تا اولین مرکز پزشکی قانونی به شهرهای مجاور مراجعه کنند که چنین موضوعی شایسته نیست.

   دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور افزود: با آگاهی از مشکلات این سازمان و نیاز آن به ساختمان، مواد و تجهیزات تلاش می کنیم که کمک های بیشتری به این مجموعه خدمت رسان داشته باشیم و در این زمینه از ظرفیت های خیرین استفاده کرده و کمک های آنان را به این جهت سوق دهیم چرا که پزشکی قانونی نیز به نوعی با سلامت و درمان مردم در ارتباط است.

   رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در خصوص درخواست های سازمان برای راه اندازی دانشکده و استفاده از منابع هیات امنای ارزی نیز گفت: راه اندازی دانشکده با توجه به جایگاه این سازمان مطالبه ای بحق است که در این زمینه هرگونه کمک و مساعدی به سازمان خواهیم داشت ضمن آنکه کمک وزارت بهداشت نیز در این خصوص بسیار موثر است.

   وی خاطرنشان کرد: سازمان پزشکی قانونی برای ارائه خدمت به مردم نیازمند تجهیزات، مواد مصرفی و دستگاه هایی است که تأمین آن نیازمند منابع ارزی است و برای استفاده از منابع هیات امنای ارزی در اولویت قرار دارد بنابراین در این زمینه نیز مساعدت و همکاری لازم را با پزشکی قانونی خواهیم داشت.

   دکتر شهریاری همچنین برای پیگیری بهتر موضوعات مطرح شده و همکاری بیشتر سازمان پزشکی قانونی کشور و مجمع خیرین سلامت پیشنهاد داد کمیته ای مشترک بین این دو مجموعه ایجاد شود و مدیران استان ها نیز ارتباط بیشتری با نمایندگان مجمع برقرار کنند تا با بیان نیازها زمینه برای رفع آن ها فراهم شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: