پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
   
 
  • خیرین قانونی؛ گزارشی از کمک خیرین به سازمان

   خیرین قانونی؛ گزارشی از کمک خیرین به سازمان

   نام خیرین و مشارکت آنان در کمک به ساخت و احداث مراکز مختلف را همواره با موضوعاتی همچون ساخت مسجد، مدرسه، درمانگاه و مراکز بهداشتی عجین می دانیم و بر این باوریم که خیرین تنها با ساخت مدرسه و درمانگاه می توانند به رفع مشکل کمبود فضاهای عمرانی و به تبع آن خدمت رسانی بهتر به مردم کمک کنند.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، هرچند ساخت و راه اندازی این مکان ها بسیار مهم است و جمعیت مخاطبان قابل توجهی را در برمی گیرد، اما خیرین با حضور در بخش های دیگر نیز تأمین کننده بسیاری از نیازها و کمبودها بوده اند؛ و به جد اثبات شده هرجا که خیرین وارد عمل شده اند و با نیتی خالص و پاک، اموال و دارایی شخصی خود را در جهت ساخت و تکمیل پروژه های عمرانی که منفعت آن به عموم جامعه می رسد، انفاق کرده اند، کارها بهتر پیش رفته و از برکات حضور آنان بسیاری مشکلات برطرف شده است.

   دراین میان سازمان پزشکی قانونی کشور نیز که یکی از خدمت رسان ترین دستگاه ها و در مواجهه مستقیم با مردم است، از کمک های خیرین نیک اندیش بی نصیب نبوده و طی سالیان اخیر با کمک ایشان توانسته بخشی از مشکلات خود در بحث کمبود فضای فیزیکی و تجهیزات را برطرف کند.
   قطعا پزشکی قانونی تلاش می کند با استفاده از بودجه و امکانات سازمانی خود، فضای مناسب و استانداردی برای خدمت رسانی بهتر به مردم و دسترسی راحت تر به خدمات این سازمان فراهم کند و طی چند سال گذشته نیز با وجود موانع بسیار، دستاوردهای خوبی در این زمینه داشته است اما با توجه به شرایط خاص کشور و کمبود منابع مالی موجود، نیازمند کمک خیرین در رفع برخی مشکلات است.

   خیرین گرانقدری که نیازها و مشکلات سازمان را به خوبی می شناسند و با هدف کمک به مردم برای دسترسی آسان تر به خدمات، بهره مندی از خدمات سازمان در فضایی مناسب تر و نیز کاهش اطلاله دادرسی، در ساخت مراکز پزشکی قانونی با سازمان همکاری کنند. چرا که در برخی مناطق کشور به دلیل نبود مرکز پزشکی قانونی مردم ناچار هستند مسافت زیادی را برای رسیدن به اولین مرکز پزشکی قانونی طی کنند و اینکه برخی مراکز به دلیل استیجاری، امانی و یا قدیمی بودن، شرایط مناسب و استانداردی برای خدمت رسانی ندارند به ویژه آنکه مراجعین سازمان عمدتا افرادی آسیب دیده، متالم و یا دچار مصدومیت هستند و قطعا مناسب بودن فضا و شرایط استاندارد آن در تکریم ارباب رجوع و کاهش تالمات آنان موثر خواهد بود.

   سازمان پزشکی قانونی کشور در حال حاضر385 مرکز فعال در کشور دارد که به مردم ارائه خدمت می کند. در دو سال گذشته نیز با هدف عدالت در دسترسی به خدمات، اقدام به راه اندازی مراکزی در نقاط صعب العبور که فاصله زیادی تا اولین مرکز پزشکی قانونی دارد کرده که از آن به عنوان مراکز 49 گانه یاد می شود و تاکنون 37 مورد آن به بهره برداری رسیده است.

   با این وجود هنوز 150 شهرستان در کشور وجود دارد که علیرغم داشتن تشکیلات قضایی، فاقد مرکز پزشکی قانونی اند.

   اما در کنار تلاش های سازمان در تأمین بودجه های عمرانی و افتتاح 35 پروژه عمرانی، خیرینی نیز در رفع این مشکل همراه سازمان بوده اند که
   در ادامه به گوشه ای از این حمایت ها در پنج سال اخیر اشاره می کنیم.

   1- کرمانشاه – پاوه
   شهرستان پاوه یکی از ۱‌۴ شهرستان استان کرمانشاه است که مرکز آن شهر پاوه است. این شهرستان دارای سه بخش، پنج شهر و پنج دهستان بوده و جمعیت آن۶۶،۵۸۷ نفر است. (آمار ۱۳۹۵)

   پزشکی قانونی شهرستان پاوه از سال 1383 با یک پزشک معاضدتی و در مطب شخصی اغاز به کار کرده و خدمات پزشکی قانونی را به شکلی محدود به مردم ارائه می کرد.

   از آن زمان تا سال 1398 خدمات پزشکی قانونی بیشتر در مطب شخصی و چند سال نیز در برخی ساختمان های اداری پاوه به مردم ارائه شد.
   اما از آنجا که مردم پاوه احترام قابل توجهی برای خاکسپاری بدون وقفه متوفیان قائل هستند به دلیل نبود پزشکی قانونی مجهز و سالن تشریح فعال همواره در این خصوص با مشکلات بسیار مواجه بودند و ناچار به رفت و آمد به مرکز استان برای معاینه اجساد عزیزان خود بودند.

   همین موضوع موجب شد تا با پیگیری های مدیران پزشکی قانونی استان و مسئولین شهرستان پاوه و با همت و تعهد خیر نیک اندیش و با سابقه استان، مرحوم دکتر مسعود سابقی از متخصصان به نام ارتوپدی کشور، کار ساخت پزشکی قانونی شهرستان پاوه آغاز شود.

   مرکز پزشکی قانونی پاوه برای خدمت رسانی به مردم شریف این شهرستان در زمین اهدایی خیرین هیات امنای شهرستان به مساحت 208 مترمربع و توسط مرحوم سابقی در دو طبقه مجزا شامل سالن تشریح، بخش اداری و معاینات بالینی به مساحت 350 مترمربع احداث و توسط اداره کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه تجهیز شد.

   این ساختمان در ایام دهه فجر سال 1398 افتتاح شده و از آن روز تا کنون در حال خدمت رسانی به مردم عزیز پاوه می باشد.

   با افتتاح ساختمان پزشکی قانونی پاوه، دیگر نیازی به ارجاع اجساد این شهرستان به مرکز استان نیست و همین امر موجب تسریع در انجام امور، تکریم ارباب رجوع و نیز جلوگیری از رفت و آمد مردم پاوه و حومه آن به پزشکی قانونی مرکز استان شده و به نوعی رفاه و عدالت اجتماعی را در این بخش برای مردم منطقه به ارمغان آورده است.

   2- مازندران - رامسر
   پزشکی قانونی شهرستان رامسر یکی از پرمراجعه ترین مراکز پزشکی قانونی در استان مازندران است که به دلیل حجم بالای مسافر و نیز وسعت قابل توجه شهرستان، پذیرای افراد زیادی برای دریافت خدمات در بخش های مختلف است. آغاز فعالیت پزشکی قانونی در رامسر به سال 1379 بر می گردد. در آن زمان پزشکی قانونی در ساختمانی استیجاری با شرایطی نه چندان مناسب فعالیت خود را شروع کرد اما با گذشت زمان و گسترده تر شدن خدمات سازمان، مرکز استیجاری دیگر پاسخگوی نیاز مردم نبود و مراجعین برای دریافت خدمات از این مرکز دچار مشکلاتی شده بودند.
   علاوه بر مراجعات بالای پزشکی قانونی در رامسر که تعداد آن به حدود پنج هزار نفر در سال می رسد، فاصله زیاد آن تا مرکز استان نیز ضرورت راه اندازی ساختمانی مناسب و استاندارد برای پزشکی قانونی در این شهرستان را دو چندان کرده بود و مسئولین استانی به جد پیگیر تأمین زمین و یا ساختمانی مناسب برای پزشکی قانونی بودند.

   اما از آنجا که شهرستان رامسر به دلیل داشتن طبیعت زیبا، از مسافرپذیرترین شهرهای استان است و معمولا در تمام ایام سال گردشگران و مسافران زیادی به این منطقه سفر می کنند؛ تأمین ساختمان و یا زمین مناسب به ویژه برای ارگان های دولتی در شهر رامسر کمی دشوار است چرا که بیشتر ساختمان ها برای اجاره دادن به مسافران در نظر گرفته می شود.

   پزشکی قانونی نیز از این قاعده مستثنی نبود تا آنکه در سال 1397 زمینی به وسعت 500 متر مربع از سوی خیرین نیک اندیش، فرزندان مرحومه حاجیه خانم نسا صادق کیا به پزشکی قانونی اهدا شد.

   پس از اهدای این زمین، عملیات ساخت مرکز پزشکی قانونی رامسر به سرعت آغاز شد و این مرکز با بخش های اداری و معاینات بالینی در ایام دهه فجر سال 1399 به بهره‌برداری رسید.

   با راه اندازی این ساختمان مردم شهرستان رامسر و حومه خدمات پزشکی قانونی را در شرایط بهتر و با سرعت بیشتری دریافت می کنند.

   3- گلستان – گنبد / کلاله / بندرگز

   گنبد:
   گنبد دومین شهر بزرگ استان گلستان و از پرجمعیت ترین شهرهای استان است. این شهر حدود 100 کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد و بسیاری از مناطق و روستاهای حومه آن برای دریافت خدمات اداری و درمانی و ... به گنبد مراجعه می کنند.

   پزشکی قانونی نیز در شهر گنبد ارائه دهنده خدمات این سازمان به مردم گنبد و حومه آن است و با توجه به وسعت و جمعیت تحت پوشش، آمار مراجعات بالایی دارد. هرچند ساختمان معاینات بالینی پزشکی قانونی گنبد ساختمانی تملیکی است اما فاقد سالن تشریح می باشد و فضایی در یکی از بیمارستان های شهر به عنوان سالن تشریح در اختیار پزشکی قانونی قرار داده شده است.

   نبود سالن تشریح مناسب و استاندارد با تجهیزات لازم، ضمن ایجاد مشکلاتی برای همکاران سازمان، مردم را نیز در دریافت خدمات با مشکلاتی همچون اطاله دادرسی و کاهش سرعت پاسخگویی مواجه کرده بود به همین دلیل مسئولان استانی بر آن شدند تا به هر طریق ساختمان و امکانات مناسب تشریح برای پزشکی قانونی گنبد فراهم کنند.

   در سال 1394 زمینی به وسعت دو هزار متر مربع به همت خیر نیک اندیش دکتر فرید عابدی در اختیار پزشکی قانونی گنبد قرار گرفت. پس از اهدای این زمین مراحل ساخت مرکز پزشکی قانونی گنبد بدون وقفه و از محل اعتبارات استانی آغاز شد که در حال حاضر مراحل پایانی ساخت را طی می کند و پیش بینی می شود در هفته قوه قضاییه سال جاری (1400) به بهره‌برداری برسد.

   این مرکز شامل بخش های اداری، معاینات و تشریح با زیربنایی بالغ بر 1350 متر مربع است.

   کلاله:
   پزشکی قانونی شهرستان کلاله از اواخر دهه 80 در ساختمانی استیجاری با کاربری معاینات بالینی راه اندازی شد. این مرکز به دلیل تحت پوشش گرفتن چندین شهرستان از همان ابتدا جزء مراکز پرازدحام استان به شمار می رفت و پاسخگوی درخواست های جمعیت نسبتا زیادی بود.
   همچنین از آنجا که فاصله کلاله تا گنبد بیش از 50 کیلومتر است، نبود سالن تشریح، مشکلاتی را برای اهالی کلاله ایجاد کرده بود و آنان ناچار بودند برای دریافت خدمات تشریح و صدور گواهی فوت به شهرهای دیگر استان از جمله گنبد بروند.

   اما با مشارکت مجمع خیرین کلاله و اختصاص اعتبارات استانی، مرکز پزشکی قانونی کلاله شامل بخش های اداری، معاینات و تشریح در سال 1398 به بهره برداری رسید. با راه اندازی این مرکز ضمن تحقق عدالت در دسترسی به خدمات پزشکی قانونی در این شهر، مردم نیز خدمات مورد نیاز خود را با سرعت و سهولت بیشتری دریافت می کنند.

   بندر گز:
   در استان گلستان همچنین با مشارکت خیر نیک اندیش علی اکبر امیدوار تهرانی زمینی در سال 1399 برای راه اندازی مرکز پزشکی قانونی در بندر گز به این سازمان اهدا شد.

   4- فارس – خنج
   پزشکی قانونی شهرستان خنج در آذر ماه 1397 افتتاح شد. ساختمان این مرکز نخستین مکان متعلق به پزشکی قانونی استان فارس است که یکی از خیرین نیک اندیش استان به نام شیخ علی نقی ابونجمی هزینه احداث آن را تامین و زمین آن را نیز شهرداری خنج اهدا کرده است.

   این ساختمان در زمینی به وسعت 1800 مترمربع با زیربنای 450 مترمربع و با هزینه ای بالغ بر 9 میلیارد ریال از جانب خیر گرانقدر احداث و در سال 1397 به بهره‌برداری رسیده است.

   شهرستان خنج تا پیش از افتتاح این مرکز فاقد مرکز پزشکی قانونی بود و پس از احداث این مرکز فعالیت خود را با یک پزشک و دو پرسنل اداری و فنی آغاز کرد.

   مردم شهرستان خنج که در فاصله ٢۶٧ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد، قبل از این برای انجام امور مربوط به پزشکی قانونی، به شهرستان های لار، لامرد و جهرم مراجعه می کردند اما بعد مسافت و عدم دسترسی به خدمات پزشکی قانونی در این شهرستان مشکلات عدیده ای را برای مردم به وجود آورده بود اما در حال حاضر و با راه اندازی و تجهیز مرکز پزشکی قانونی، خدمات سازمان را به صورت مطلوب و در زمانی کوتاه دریافت می کنند و همین موضوع موجب رضایتمندی مردم شهرستان شده است.

   5- اصفهان –سمیرم
   پزشکی قانونی شهرستان سمیرم به دلیل فاصله نسبتا زیاد این شهرستان تا مرکز استان، از مراکز پر ازدحام پزشکی قانونی در استان اصفهان است.
   این مرکز در حال حاضر در ساختمانی امانی که هلال احمر در اختیار پزشکی قانونی قرار داده در حال خدمت رسانی به مردم است اما امانی بودن ساختمان و فضای کم آن مشکلاتی را در ارائه خدمت بهینه به مردم شریف این شهرستان ایجاد کرده است.

   همین مشکلات موجب شد که مسئولین پزشکی قانونی استان عزم جدی برای فراهم کردن ساختمان مناسب مرکز پزشکی قانونی سمیرم به کار گیرند و در همین راستا یک قطعه زمین برای ساخت این مرکز خریداری شد. پس از تهیه زمین، مراحل ساخت مرکز با کمک خیر نیک اندیش آقای عبدالرحمان ارجمندی آغاز شد و تا کنون نیز بیش از 40 درصد پیشرفت داشته است.

   مرکز سمیرم که مراحل ساخت را طی می کند دارای بخش اداری و معاینات است که با افتتاح آن خدمت رسانی به مردم شریف این شهرستان به شکل بهتر و با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

   6- یزد – مهریز
   پزشکی قانونی در شهرستان مهریز از سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرده اما از ابتدای فعالیت تا کنون هیچگاه دارای ساختمانی مستقل نبوده است.
   از آنجا که این مرکز یکی از مراکز نسبتا شلوغ استان محسوب می شود و مراجعات زیادی در بخش معاینات دارد همواره با مشکل کمبود فضای فیزیکی و به تبع آن اطاله دادرسی در برخی پرونده ها مواجه بوده است تا آنکه با کمک خیر نیک اندیش آقای سید حسن فاضلی، ساخت پروژه پزشکی قانونی مهریز آغاز شد و هم اکنون مراحل ساخت و تکمیل را طی می کند.

   این پروژه در زمینی به متراژ 1600 و زیربنای 200 متر مربع شامل بخش های اداری و معاینات احداث می شود که قطعا با راه اندازی و افتتاح آن، خدمات به شکلی بهتر و مناسب تر به مردم عزیز این شهرستان ارائه خواهد شد.

   7- هرمزگان - بستک
   شهرستان بستک یکی از شهرستان های استان هرمزگان با فاصله 230 کیلومتری از مرکز استان است که خدمات پزشکی قانونی در این شهرستان در مطب به مردم ارائه می شود.

   علاوه بر ارائه خدمات در حوزه امور مربوط به معاینات بالینی که در مطب در حال انجام است، مردم شهرستان در بحث امور متوفیات و تشریح با مشکل مواجه بودند چرا که تشریح، امکانات و تجهیزات خاص خود را می طلبد و امکان انجام آن در هر شرایط و مکانی میسر نیست.
   از سویی فاصله زیاد این شهرستان تا بندرعباس مردم را در تعیین تکلیف اجساد با مشکلات بسیاری مواجه می کرد چرا که به دلیل نبود سالن تشریح اجساد به بندرعباس ارجاع می شدند.

   اما از اسفند ماه سال گذشته با ساخت تالار تشریح در شهرستان بستک که به کمک خیر گرانقدر آقای شیخ عبدالرحمان عابدی صورت گرفت، مشکلات مردم این شهرستان در خصوص صدور جواز دفن برطرف و از تردد آنان به مرکز استان و و تحمیل هزینه های زیاد به مردم جلوگیری شد.

   سایر کمک ها
   در سال های اخیر خیرین گرانقدر در کنار کمک به ساخت و تکمیل مراکز پزشکی قانونی در استان های مختلف، در تأمین تجهیزات و اصلاحات عمرانی نیز کمک های زیادی به پزشکی قانونی کرده اند از جمله در استان اصفهان، آذربایجان شرقی وخوزستان. کمک هایی همچون تهیه تجهیزات اداری، بهداشتی، عمرانی همچون کاشی و سرامیک، ایزوگام، سنگ پله و .....

   و در پایان .....
   سازمان پزشکی قانونی کشور همواره قدردان خیرین نیک اندیشی است که با شناخت کافی از خدمات سازمان و نیاز مردم به دسترسی راحت به خدمات آن، در رفع مشکلات و کمبودهای پزشکی قانونی مشارکت کرده اند و با اقدامات خیرخواهانه خود زمینه رفاه مردم و پاسخگویی سریع تر به استعلامات قضاییشان را فراهم کرده اند.

   بدون شک آثار و برکات اعمال خیر و خداپسندانه آنان صدقه جاریه ای است که با جلب عنایت الهی، دستگیر آنان در دنیا و آخرت خواهد بود.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها