پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 13۹۹، جهش تولید
   
 
  • هشدار دوباره سازمان پزشکی قانونی / رشد تلفات مسمومیت با گاز در ده ماهه امسال

   هشدار دوباره سازمان پزشکی قانونی / رشد تلفات مسمومیت با گاز در ده ماهه امسال

   سازمان پزشکی قانونی کشور با توجه به افزایش تلفات مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در سال جاری و نیز پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر آخر هفته ای سرد و برفی در بیشتر نقاط کشور، به هموطنان هشدار می دهد در بکارگیری سیستم های گرمایشی به نکات و توصیه های ایمنی توجه کرده و استانداردهای لازم را در این خصوص رعایت کنند.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، با وجود هشدارهای مکرر و بیان نکات ضروری در پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، در ده ماهه سال جاری متاسفانه شاهد افزایش 14.9 درصدی آمار تلفات مسمومیت با گاز و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده ایم.

   بر این اساس در ده ماهه امسال 646 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل 562 نفر بوده است. همچنین از کل تلفات مسمومیت با گاز در ده ماهه امسال 494 نفر مرد و 152 نفر زن بودند.

   استان های تهران با 127، آذربایجان شرقی با 58 و خراسان رضوی با 51 فوتی بیشترین آمار تلفات مسمومیت با گاز را داشته اند. همچنین در بیش از نیمی از استان ها آمار متوفیات گاز گرفتگی کمتر از 20 نفر و در استان های بوشهر و هرمزگان صفر گزارش شده است.

   مرگ 169 نفر در دی ماه
   از آنجا که همواره بیشترین آمار مرگ ناشی از گازگرفتگی در نیمه دوم و فصول سرد سال اتفاق می افتد، دی ماه بالاترین رقم مرگ ناشی از مسمومیت با گاز را در سال جاری داشته است. در این ماه 169 نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 34.1 درصد بیشتر شده است.

   هشدار پزشکی قانونی
   سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به احتمال افزایش تلفات مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصول سرد سال تأکید و به هم میهنان توصیه می کند در استفاده از وسایل گرمازا نهایت دقت را داشته باشند و ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن این وسایل و بررسی و اطمینان از صحت مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن توجه کنند.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: