پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پورتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
سال 140۲، مهار تورم و رشد تولید
   
 
  •  
  • بیشترین سوالات پرسیده شده

   تفاوت گواهی فوت و جواز دفن در چیست؟

   ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ ۱۵:۳۰

   تعریف گواهی فوت: گواهی مبنی بر تأیید فوت فرد و عدم امکان بازگشت وی به حیات بوده و مجوزی برای دفن جسد نیست. تعریف جواز دفن: برگه‌ای است که توسط پزشک براساس مقررات مربوطه تنظیم گردیده و به اعتبار آن دفن جسد مجاز می‌باشد.

   صدور یا عدم صدور گواهی فوت جهت اتباع غیرایرانی و افاغنه توسط پزشکان بخش دولتی و خصوصی به چه صورت است؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۱:۰۷

   در این خصوص فرقی بین مرگ اتباع ایرانی و خارجی وجود ندارد. چنانچه مرگ طبیعی بوده و شاکی نداشته باشد، صدور جواز دفن توسط پزشک معالج یا پزشک معتمد کافی است. اما در مورد مرگ‌های مشکوک یا غیرطبیعی یا شکایت افراد ذی‌صلاح ارسال اجساد آن‌ها اعم از اتباع ایرانی و خارجی به پزشکی قانونی از طریق مراجع قضایی و انتظامی ضرورت دارد.

   سقط جنین درمانی چیست؟ آیا همه افراد می‌توانند اقدام به گرفتن مجوز سقط درمانی کنند؟

   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۱:۰۴

   سقط جنین درمانی با توجه به «قانون سقط درمانی» مصوب 10/3/1384 مجلس شورای اسلامی عبارت است از: «ختم حاملگی با رعایت همه شرایط زیر: رضایت زن سن بارداری کمتر از 4ماه از لقاح (حدود 19 هفته از اولین روز آخرین قاعدگی براساس سونوگرافی معتبر) تشخیص قطعی ناهنجاری یا بیماری جنینی که موجب سختی و مشقت شدید مادر شود و توسط سه متخصص تایید گردد یا تشخیص قطعی بیماری مادر که ادامه بارداری با تهدید جانی مادر همراه باشد و توسط سه متخصص تایید شود. تأیید وجود شرایط فوق و صدور مجوز سقط جنین درمانی توسط سازمان پزشکی قانونی هر مادر باردار متقاضی سقط جنین می‌تواند به هر یک از ادارات کل پزشکی قانونی استان‌ها (مرکز استان) مراجعه نماید ولی صدور مجوز سقط جنین منوط به وجود همه شرایط فوق‌الذکر خواهد بود.

   نحوه بکارگیری پزشکان معاضدتی به چه صورت می باشد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۲۴

   در صورت اعلام نیاز به پزشک معاضدتی اداره کل استان مربوطه پس از معرفی پزشک متقاضی به هسته گزینش استان رونوشتی از معرفی نامه به همراه مدارک شخصی شامل ، تصاویر مدرک تحصیلی ، شناسنامه و کارت پایان خدمت را به اداره کل منابع انسانی ارسال می نماید و اداره کل منابع انسانی هم فرد مذکور را برای طی دوره کارآموزی به اداره کل آموزش وکارآموزی معرفی می نماید (برای معرفی به آموزش نتیجه مثبت گزینش یاسپردن تعهد شخص پزشک مبنی بر نداشتن حق و حقوقی بابت دوران آموزش در صورت پاسخ منفی گزینش لازم می باشد ). -پس از وصول نتیجه مثبت گزینش و اتمام دوره آموزش و کارآموزی برای پزشک معاضدتی با امضاء معاون اداری ومالی ابلاغ پزشک معاضدتی صادر می شود و آن شخص زیرنظر اداره کل استان مربوطه مشغول فعالیت میشود . توجه: پزشکان معاضدتی بیمه نمی باشند و مدت کار آنها جزو سوابق کاری محسوب نمی شود .

   فرآیند اعزام به ماموریت و یا انتقال برون سازمانی چگونه می باشد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۲۴

   پس از دریافت درخواست مستخدم مبنی بر انتقال یا ماموریت به خارج از سازمان در صورت اعلام نیاز دستگاه انتقال گیرنده به خدمات مستخدم و موافقت رئیس واحدکاری وی، موضوع در کمیته نقل و انتقالات سازمان مطرح که پس از موافقت کمیته با انتقال و یا ماموریت بر اساس مقررات انتقال و ماموریت درخصوص درخواست مستخدم اقدام می گردد .

   اولویتهای پژوهشی سازمان کدامند؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۸:۵۲

   اولویتهای پژوهشی سازمان در سایت سازمان به آدرس www.lmo.ir / معاونتها/ معاونت امور پژوهشی/ راهنمای پژوهشگران موجود می باشد.

   در صورت وجود نارضایتی از عملکرد واحدها و یا اعتراض به گواهی های صادره چگونه می توانم اعتراض خود را پیگیری نمایم؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۲۰

   شما می توانید هم از طریق مرجع قضایی اعتراض خود را پیگیری نموده و هم شکایتی کتبی به واحد ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان تسلیم نمایید.

   ارش چیست؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۴۲

   آسیبها و عوارض جسمانی و روانی که در شرع، مقدار خاصی به عنوان دیه برای جبران خسارت آن‌ها تعیین نشده است، با در نظر گرفتن دیه کامل انسان و نوع و کیفیت آسیب و عارضه وارده، میزان خسارت آن طبق نظر کارشناس تعیین می‌گردد، به این جبران خسارت ارش گفته می شود.

   دیه چیست؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۴۲

   دیه، اعم از مقدر یا غیر مقدر، مالی است که در شرع مقدس برای ایراد صدمات غیرعمدی بر نفس، اعضا و منافع و یا صدمات عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، به موجب قانون مقرر می‌شود.

   در صورت بروز مشکلات پرسنلی و اداری آیا می توانم از طریق آن واحد مشکل خود را پیگیری نمایم؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۲۰

   بله این واحد در حیطه وظایف خود، مشکلات پرسنلی و اداری، کارکنان را نیز مورد بررسی و پیگیری قرار می دهد.

   مراحل انجام گزینش داوطلبان متقاضی چگونه است؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۸:۵۷

   تکمیل فرم پرسشنامه، تحقیق، مصاحبه، نظردهی

   نحوه رسیدگی به شکایات داوطلبانی که رد صلاحیت شده اند چگونه است؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۸:۵۵

   معترضین به آراء گزینش می توانند تا حداکثر دو ماه پس از ابلاغ رای در هر مرحله، به مراجع اول و دوم تجدید نظر مراجعه و شکواییه کتبی خود را تسلیم کنند.

   نظام پیشنهادها چیست ؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۳۲

   تکنیکی است که از طریق آن می توان به یافته های ذهنی و اندیشه سرمایه های انسانی در حل مسایل و ایجاد سوالات و راه حل های بهینه در راستای تغییر و بهسازی مستمر دست یافت.

   مدیریت مشارکتی چیست؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۳۳

   به وجود آوردن فضا و نظامی توسط مدیریت که تمام کارکنان و مشتریان و پیمانکاران یک سازمان در روند تصمیم سازی، تصمیم گیری و حل مسایل و مشکلات سازمان با مدیریت همکاری و مشارکت نمایند.

   نحوه بکارگیری پزشکان وظیفه به چه صورت می باشد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۲۵

   -درخواست فرد متقاضی به ریاست محترم سازمان -دریافت درخواست از ریاست سازمان توسط مدیرکل منابع انسانی -جمع آوری کلیه درخواست با توجه به تاریخ اعزام و مدارک مورد نیاز - تهیه نامه و تکمیل فرم درخواست مشمولان وظیفه توسط کارشناس مربوطه جهت اراجاع به دفترحفاظت فرماندهی کل قوا -دریافت امریه از دفتر حفاظت فرماندهی کل قوا -تشکیل پرونده و اطلاع به متقاضیان بصورت تلفنی -دریافت معرفی نامه از واحد اعزام کننده نیرو پس از طی دوره آموزش نظامی -معرفی به آموزش -پس از آموزش معرفی به واحد مربوطه جهت گذراندن دوره خدمت

   روند ارایه پیشنهاد چگونه است ؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۳۲

   کلیه کارکنان سازمان پیشنهادهای خود را در قالب " فرم ارایه پیشنهاد" – فرم شماره 201/200 – تنظیم و در تمامی زمینه های فعایت سازمان از طریق رییس کمیته تخصصی به دبیرخانه نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها تحویل می نمایند.

   نحوه مراجعه به سازمان پزشکی قانونی، جهت بررسی صدمات ناشی از تصادفات و نزاع، از چه طریقی است؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۶:۴۰

   برای معاینه شدن و بررسی این‌گونه صدمات، لازم است مصدوم با اخذ نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری‌ها، با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر و هزینه مربوط به آن، به ادارات پزشکی قانونی مربوطه مراجعه نماید. مصدومی که راننده مسبب حادثه بوده است نیازی به اخذ نامه مراجع قضایی و یا کلانتری‌ها ندارد.

   مدارک لازم جهت تشکیل پرونده چه می باشد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۸:۵۷

   چهار قطعه عکس، کپی از تمامی صفحات شناسنامه، کپی از آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی اتمام تحصیل، کپی از کارت پایان خدمت(مخصوص برادران)، کپی از کارت بسیج ، ایثارگری.

   بعد از ارایه فرمهای تعهدنامه چه باید کرد؟

   ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ ۰۸:۴۵

   فرم اولیه پژوهشی باید ارائه گردد و در صورت تأیید و گذراندن مراحل مربوطه، پژوهشگر به واحد مربوطه معرفی شود. در پایان ارائه 2 نسخه پایان نامه همراه فایل الکترونیکی آن به معاونت پژوهشی سازمان الزامی است.