• نظرات کارشناسی پزشکی قانونی در بسیاری از پرونده ها منحصر به فرد است

   نظرات کارشناسی پزشکی قانونی در بسیاری از پرونده ها منحصر به فرد است

   معاون اول قوه قضاییه در مراسم تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان پزشکی قانونی گفت: در بسیاری از پرونده های قضایی اگر نظر پزشکی قانونی نباشد، تشخیص و شناسایی مجرمین و نیز صدور حکم دچار مشکل خواهد شد.

   به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژیه در جلسه تکریم و معارفه رؤسای سازمان پزشکی قانونی که صبح امروز در سازمان پزشکی قانونی کشور و با حضور مقامات قضایی برگزار شد، افزود: پزشکی قانونی در توسعه و تحقق عدالت نقش بسیار مهمی دارد و نظرات کارشناسان آن در برخی پرونده ها منحصربه فرد است و دستگاه قضایی با توجه به پیشرفت هایی که پزشکی قانونی داشته، می تواند نظرات آن را به عنوان نظرات تخصصی و کارشناسی قابل اعتماد پذیرا باشد.


   وی کارشناسی های پزشکی قانونی در زمینه های گوناگون از جمله ارش و دیه را بسیار قابل توجه دانست و خاطرنشان کرد: اگر نظر کارشناسی پزشکی قانونی در پرونده هایی همچون ارش و دیه، اجرای حدود، قصاص عضو، تحمل مجازات، تشخیص نسب و .... وجود نداشته باشد صدور حکم و تعین تکلیف پرونده ها امکان پذیر نیست و تنها راه به نتیجه رساندن این پرونده های قضایی دریافت نظر کارشناسی و دقیق پزشکی قانونی خواهد بود.


   به گفته این مقام قضایی نظرات پزشکی قانونی نه تنها در تعیین تکلیف پرونده های قضایی و کیفری تأثیرگذار است بلکه خدمات این سازمان در حوادث غیرمترقبه و ساماندهی اجساد به جای مانده از آن نیز بسیار مهم و قابل توجه است.


   معاون اول قوه قضاییه در ادامه به تشکیل بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران اشاره و آن را از اقدامات ارزنده سازمان پزشکی قانونی کشور در شناسایی و پیگیری مجرمان و برخی جرایم برشمرد و خواستار توسعه و تکمیل آن در دوره مدیریت جدید سازمان شد.


   حجت‌الاسلام محسنی اژیه همچنین به اجرای برخی موارد در دوره مدیریت جدید سازمان پزشکی قانونی کشور اشاره کرد و گفت: از مدیریت جدید می خواهم ترتیبی اتخاذ کند که مجموعه همکاران از پایین ترین رده تا بالاترین آن دسترسی ساده به رییس سازمان داشته باشند همچنین عموم مردم نیز به خدمات سازمان دسترسی راحت داشته باشند و بتوانند با استفاده از فناوری های نوین برخی خدمات را به صورت غیرحضوری دریافت کنند.


   وی دقت، سرعت و صراحت بیشتر در ارائه نظرات را خواستار شد و افزود: صراحت و دقت در نظرات پزشکی قانونی برای قضات در صدور احکام بسیار حائز اهمیت است و اگر در ارائه نظرات دقت نشود و صراحت لازم وجود نداشته باشد قاضی نیز در صدور حکم نمی تواند به خوبی عمل کند و همین مهم مسئولیت پزشکان قانونی را دو چندان می کند چرا که سرعت و دقت پزشکان قانونی به سرعت قاضی و نهایتاً احقاق حقوق مردم کمک می کند.


   وی همچنین به استفاده از ظرفیت متخصصان خارج از سازمان برای ارائه خدمات سازمان در بخش های قابل اجرا اشاره کرد و گفت: از آنجا که با بودجه و توان موجود نمی توان ارتقا را در برخی بخش ها شاهد بود، استفاده از توان متخصصان خارج سازمان در حد امکان می تواند راهکاری برای ارائه خدمات بهتر به مردم باشد.


   معاون اول قوه قضاییه کار پزشکی قانونی را بسیار سخت و دشوار توصیف و خاطرنشان کرد: مراجعین پزشکی قانونی افرادی خاص و عمدتا آسیب دیده هستند که باید کرامت آنان حفظ شود ضمن آنکه در برخی مناطق و شهرهای کشور مرکز پزشکی قانونی وجود ندارد و همین امر دسترسی مردم این مناطق و برخی روستاها که تا مراکز دیگر فاصله زیادی دارند را دشوار کرده بنابراین باید تعداد مراکز پزشکی قانونی باتوجه با نیاز مردم در کشور توسعه یابد و قوه قضاییه در این زمینه مساعدت لازم را با پزشکی قانونی داشته باشد تا مردم دسترسی بهتری به خدمات سازمان داشته باشند.


   ملت ایران از تمام تهدیدات دشمن روسفید عبور کرده است

   حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژیه در بخش دیگری از سخنان خود به فشارهای دشمنان علیه کشور به ویژه در ماه های اخیر اشاره کرد و گفت: مردم ایران 40 سال تحت فشارهای مختلف دشمنان همچون جنگ، تحریم و تبلیغات منفی علیه نظام بوده و از تمامی این تهدیدات سربلند بیرون آمده اند. بنابراین دشمنان امروز این مجاهدین آب دیده را از کدام ناو جنگی می ترسانند آن هم در شرایطی که ملت ایران از تمامی تهدیدات روسفید بیرون آمده است.


   وی اظهار داشت: در اولین سال های پیروزی انقلاب جنگ هشت ساله بر ملت ایران تحمیل شد آن هم در شرایطی که ما هنوز تشکیلات دفاعی مناسبی نداشتیم اما مردم از جنگ تحمیلی و جنگ های داخلی و ترورها که علیه آنان به راه انداخته شد سربلند عبور کردند.


   وی ادامه داد: در شرایط فعلی علاوه بر پشتوانه مردمی از ارتش و سپاه نیرومند و نیز تجهیزات دفاعی مناسب برخوردار هستیم. تهدیدات دشمنان اثری در روحیه دفاعی مردم نخواهد داشت و امروز کسانی که طی سال های بعد از انقلاب با جنگ های نیابتی همواره علیه کشور ما و جبهه مقاومت اقدام کرده اند امروز می خواهند خود به میدان بیایند که با صدای بلند اعلام می کنیم آماده مقابله با هرگونه تهدید شما هستیم.


   وی تصریح کرد: اگر دشمن کوچکترین شلیکی داشته باشد تمام منافع و پایگاه های نظامی آنان را نه تنها در منطقه که در جای جای دنیا به خطر خواهیم انداخت و زیر رگبار آتش خواهیم گرفت.


   حجت‌الاسلام محسنی اژیه همچنین از مردم خواست به تبلیغات و فضاسازی رسانه های اجتماعی و فضای مجازی توجه نکنند چرا که همواره و در طول چهل سال گذشته این فضاسازی ها وجود داشته اما به هیچ نتیجه ای برای دشمن نرسیده است.


   وی در پایان ضمن قدردانی از تلاش ها و خدمات دکتر شجاعی طی 10 سال گذشته در سازمان پزشکی قانونی کشور، برای دکتر مسجدی رییس جدید سازمان آرزوی موفقیت کرد.


   نظرات پزشکی قانونی در نظام سلامت تأثیرگذار است

   در ادامه این مراسم دکتر عباس مسجدی آرانی، رییس جدید سازمان پزشکی قانونی کشور، گفت: پزشکی قانونی یک سازمان علمی، تخصصی و عدالت محور است که با حضور نخبگان، کارشناسان و کارکنان خدوم خود در حوزه کارشناسی به مردم ارائه خدمت می کند.


   وی افزود: این سازمان با ارائه بیش از 2 میلیون نظر کارشناسی در طول سال به طور غیرمستقیم در نظام سلامت کشور تأثیرگذار است و همین امر اهمیت نظرات این سازمان را نشان می دهد.


   دکتر مسجدی همچنین در سخنان خود به برخی برنامه ها برای اجرا در سازمان اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های آتی در سازمان، چابک سازی مدیریتی و ساختاری برای تکریم مردم است و اعتقاد دارم امروزه مدیریت عمودی پاسخگو نیست و باید با تعامل بین اعضای یک سازمان در سطوح مختلف آن را به سمت اهداف نهایی پیش‌برد.


   وی جلوگیری از تحمیل هزینه های غیرضروری به مراجعین که عمدتاً آسیب دیده هستند و تشریح نحوه دریافت خدمات برای مردم، برقراری ارتباط الکترونیک با پلیس، دادسراها و دادگاه ها برای کاهش اطاله دادرسی و جلوگیری از جعل مدارک، ارتقای آگاهی مراجعین از فرآیندها و خدمات سازمان و آشنا کردن هرچه بیشتر مردم و مسئولان با خدمات سازمان را از دیگر برنامه های قابل اجرا در سازمان عنوان کرد.


   به گفته رییس سازمان پزشکی قانونی کشور، 81 درصد خدمات سازمان در حوزه معاینات، 15 درصد در بخش آزمایشگاهی و تنها 4 درصد در حیطه معاینه جسد و تعیین علت فوت صورت می گیرد و این در حالی است که سازمان را تنها با معاینه اجساد می شناسند که لازم است اطلاع رسانی مناسبی در مورد خدمات سازمان صورت گیرد.


   دکتر مسجدی به روز رسانی و اصلاح ساختار منابع انسانی و بهبود کیفیت خدمات با محوریت عدالت و اطلاع رسانی شفاف را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و گفت: استقرار نرم افزار جامع سازمانی، انجام تحقیقات کاربردی برای رونق بخشی به تولید و رسیدن به جایی که تجهیرات مورد نیاز را در مراکز داخلی تولید کنیم، به روز سازی تحقیقات و خدمات تخصصی و نیز پیاده سازی نظام شناسایی استعداد ها برای جانشین پروری از دیگر برنامه های قابل اجرا در سازمان پزشکی قانونی است.


   در این مراسم دکتر شجاعی رییس سابق سازمان نیز با بیان اینکه دوره خدمت در پزشکی قانونی یک فرصت برای خدمت به انقلاب بود، افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران ما جایگاه و مقام نداریم بلکه خدمت و مسوولیت داریم و اگر کسی توان انجام کار و مسئولیتی را دارد باید بپذیرد. ضمن اینکه عدم توانایی در انجام مسئولیت ها و پذیرش آن خیانت محسوب می شود.


   وی با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در پزشکی قانونی طی 10 سال گذشته تصریح کرد: تصویب چارت سازمان و ارتقای تعداد پست های سازمانی، افزایش 50 درصدی تعداد پزشکان، تصویب فوق‌العاده خاص برای سازمان، اخذ مجوز های استخدامی، صدور سالانه بیش از 2 میلیون نظر کارشناسی، کاهش زمان اطاله دادرسی در بخش های تشریح، آزمایشگاه و کمیسیون، راه اندازی بانک ژنتیک، توسعه فعالیت مرکز تحقیقات و .... از مهم ترین خدمات و اقدامات سازمان در ده سال گذشته بوده است.


   گفتنی است صبح امروز دکتر شجاعی از سمت خود تودیع و دکتر مسجدی به حکم رییس قوه قضاییه به مدت سه سال به عنوان رییس جدید سازمان پزشکی قانونی کشور معرفی شد.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
  • سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  • تازه ترین پیامها و اطلاعیه ها