• گزارش: شرایط قانونی دریافت مجوز سقط درمانی

   خبرگزاری تسنیم: اگر 18 هفته از زمان لقاح بگذرد حتی با وجود ناهنجاری در جنین امکان صدور مجوز سقط درمانی امکان پذیر نیست و ظاهر خون آلود نیز هیچ تأثیری بر میزان خسارت ضایعات در پزشکی قانونی ندارد.

   خبرگزاری تسنیم: اگر 18 هفته از زمان لقاح بگذرد حتی با وجود ناهنجاری در جنین امکان صدور مجوز سقط درمانی امکان پذیر نیست و ظاهر خون آلود نیز هیچ تأثیری بر میزان خسارت ضایعات در پزشکی قانونی ندارد.

   معاینات ضرب و جرح، تصادفات، حوادث کار، تحمل کیفر، تایید ضایعات، صدور مجوز سقط جنین درمانی، تعیین سن، معاینات روانپزشکی، انجام انواع آزمایشات سم شناسی، آسیب شناسی، سرولوژی و ژنتیک و بسیاری موارد دیگر از جمله فعالیت های سازمان پزشکی قانونی است که متأسفانه مردم آن را بیشتر با فرایندهای رسیدگی به امور مرگ های غیرطبیعی و اجساد می شناسند آنهم در حالی که حدود 96 درصد از فعالیت های پزشکی قانونی در انجام آزمایشات و معاینات خلاصه می شود و چیزی حدود 4 درصد از فعالیت های این سازمان مربوط به امور اجساد و مرگ های غیرطبیعی است.

   معاینات پزشکی قانونی

   پزشکی قانونی دارای بیش از 340 مرکز در کل کشور و 5 مرکز ارائه خدمات معاینات در تهران است که مراجعه کنندگان در زمینه های متعدد را پذیرش و به آن ها براساس آئین نامه سالانه تعرفه های خدمات خاص پزشکی قانونی خدمات ارائه می دهد . برای بررسی بیشتر این فعالیت هاو به خصوص با هدف افزایش آگاهی های عمومی در زمینه  چگونگی مراجعه به مراکز این سازمان جهت دریافت خدمات بهتر گزارشی مبسوط در این زمینه با مراجعه به مرکز معاینات پزشکی قانونی در خیابان بهشت صورت تهیه شد.

   مراحل پذیرش مراجعان در مراکز معاینات پزشکی قانونی

   در بدو ورود به مرکز معاینات پزشکی قانونی و با راهنمایی یکی از کارکنان این مرکز با چگونگی مراحل پذیرش مراجعان آشنا شدیم که ابتدایی ترین بخش آن را ارائه نامه مرجع قضایی و انتظامی و ثبت مشخصات فردی پشت برگه درخواست تشکیل می دهد.

   وی با اشاره به اینکه در مرحله دوم فرد مراجعه کننده باید نسبت به پرداخت وجه تعرفه خدمات و اخذ فیش اقدام کند، می افزاید: در مرحله سوم از چهره فرد برای تکمیل پرونده عکسبرداری می شود، یعنی هر پرونده دارای عکس خواهد بود که در همان لحظه ورود مراجعه کننده و به وسیله دوربین های دیجیتال از وی گرفته می شود تا این عکس الصاق پرونده وی شود تا هیچگونه تخلف و سوءاستفاده ای در پرونده قضایی صورت نپذیرد.

   این مسئول با بیان اینکه در مرحله بعد فرد توسط پزشک معاینه می شود، ادامه می دهد: در نهایت همان روز جواب معاینات، حروف نگاری و شماره گذاری می شود و نامه تحویل داده می شود در حالی که زمان پاسخ دهی نیز براساس تعداد مراجعان و نوع پرونده بین یک تا 3 ساعت طول می کشد.

   وی در ادامه می گوید: کار بخشی از موارد ارجاعی در همان مراجعه اول و با معاینه و تعیین خسارت پایان می پذیرد اما جهت تکمیل بررسی ها در بسیاری موارد نیازمند دریافت پرونده های بیمارستانی، نظر پزشک معالج و یا مشاوره تخصصی با پزشکان متخصص هستیم که در این موارد نامه مربوط در اختیار مراجعان قرار می گیرد تا پس از انجام مشاوره ها و یا دریافت پرونده بیمارستانی جهت تکمیل بررسی ها مجدداً به واحد معاینات مربوط مراجعه کنند.

   هر تأخیری حکمتی دارد

   یکی از موارد مهم که نیازمند توجه مراجعین است عدم تعجیل برای بستن پرونده هاست. این مسئله به وی‍ژه در مورد مراجعین تصادفی اتفاق می افتد. از آنجا که تعیین خسارت از حساسیت خاصی برخوردار است و این امر نیازمند اطمینان از اتمام درمان فرد مصدوم و التیام و یا عدم التیام شکستگی ها و جراحات وی و ارزیابی نحوه جوش خوردگی استخوان ها و همچنین ناتوانی های احتمالی ناشی از صدمات و مواردی از این دست است لذا پزشک معاین تا تکمیل معالجات فرد و کسب اطمینان از این موارد صدور گواهی نهایی را به تأخیر می اندازد تا بدین وسیله حقی از افراد ضایع نشود و اصرار به بستن پیش از موعد پرونده می تواند به تضییع حقوق خود فرد منتهی شود.

   داشتن کارت شناسایی معتبر و خصوصاً کارت ملی بسیار ضروری است

   یکی از نکات مهم در پذیرش مراجعان برای معاینه در پزشکی قانونی داشتن کارت شناسایی معتبر و خصوصاً کارت ملی است که بسیار ضروری بوده و توصیه می شود افراد در مراجعه به مراکز پزشکی قانونی حتی الامکان کارت ملی همراه داشته باشند.

   ظاهر خون آلود هیچ تأثیری بر میزان خسارت تعیین شده ندارد

   همچنین یکی از نکاتی که مردم باید بسیار به آن دقت کنند آن است که به هیچ عنوان وجود خون در تعیین ضایعات و یا آنچه که سابقاً به آن طول درمان می گفتند تأثیری ندارد زیرا در موارد بسیاری مشاهده می کنیم که افراد پس از تصادف یا وقوع ضرب و جرح با ظاهری خون آلود به پزشکی قانونی مراجعه می کنند زیرا تصورشان بر این است که وجود خون در تعیین ضایعات نقش دارد که به هیچ وجه این مسئله صحیح نیست بلکه برای معاینه دقیق تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع خواهد بود. به تمامی این موارد این را هم باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان نیز تعیین نمی شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

   ارائه خدمات معاینات به شرط مرتبط بودن واحد پزشکی قانونی

   پزشکی قانونی در تهران دارای 5 واحد معاینات غرب، شرق، شمال، جنوب و مرکز است که شعبه معاینات مرکز به جهت تنوع معاینات انجام شده و تعداد مراجعین از شلوغ ترین واحدهای آن به حساب می آید. در هر واحدی بر اساس بافت جمعیتی و مسائل جامعه شناختی منطقه تحت پوشش آن، ترکیب مراجعین از نظر علت مراجعات تا حدودی متفاوت است مثلاً در واحدی مراجعات ضرب و جرح و در واحد دیگر نسبت مراجعات تصادفات از دیگر موارد بیشتر است.

   با توجه به گستردگی و وسعت زیاد کلان شهر تهران و برای ایجاد سهولت دسترسی به خدمات این سازمان، واحدهای اقماری ایجاد و مناطق مختلفی از شهر تحت پوشش این واحدها درآمده است و بدین ترتیب هر منطقه و کلانتری ها و حوزه های قضایی آن جزو مناطق تحت پوشش یکی از واحدهای پزشکی قانونی به حساب می آید و این به آن معنی است که مراجعین پس از دریافت نامه مرجع قضایی و یا انتظامی و قبل از مراجعه به هر یک از واحدها لازم است در خصوص ارتباط آن منطقه با واحد پزشکی قانونی مربوط اطمینان حاصل کنند.

   مثلاً یکی از اشتباهات مردم در مراجعه به پزشکی قانونی، مراجعه آنان در وهله نخست به پزشکی قانونی خیابان بهشت است در حالی که تنها کسانی می توانند به این مرکز مراجعه کنند که از حوزه های انتظامی و کلانتری های 114، 115، 116، 117، 119، 130، 151، 152، 153، 156، 157، 158، 160، 161، 169، 208 و از پایگاه پنجم و ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ و شورای حل اختلاف 10، 11، 16، 17، 18 و دادسراهای ناحیه 14، 16، 18 و شهید مطهری نامه داشته باشند.

   این را هم باید افزود که این قاعده شامل ساعات ارائه خدمات کشیک نبوده و در ساعات کشیک که از بعد از ساعت اداری شروع و تا صبح فردا در واحد خیابان بهشت ادامه می یابد افراد از هر یک از مناطق تهران پذیرش شده و معاینات اولیه آنها به انجام می رسد به این شرط که این نخستین مراجعه آنان به پزشکی قانونی باشد. پرونده این افراد صبح روز بعد به واحدهای مرتبط با حوزه های قضایی و انتظامی معرفی کننده ارسال و ادامه پیگیری پرونده از طریق واحد مربوط صورت می گیرد مثلاً در صورت نیاز به ارائه پرونده بیمارستانی و ارائه مشاوره تخصصی فرد لازم است مدارک مورد نیاز را تهیه و این بار به واحد پزشکی قانونی مرتبط با حوزه قضایی و یا انتظامی معرفی کننده مراجعه کند.

   آئین نامه تعرفه های خاص پزشکی قانونی در سال 1391

   مبلغ تعرفه کارشناسی پزشکی قانونی بر اساس قانون تشکیل این سازمان هر ساله توسط این سازمان تهیه و به رئیس قوه قضاییه پیشنهاد می شود و پس از تایید رئیس قوه جهت اجرا به سازمان ابلاغ می شود. این تعرفه بالغ بر 70 مورد بوده و شامل تعرفه انواع خدمات ارائه شده توسط این سازمان می باشد که به عنوان مثال مبلغ جهت معاینات عمومی مانند ضرب و جرح و تصادفات و نیز معاینات اختصاصی زنان و مردان 12 هزار تومان و برای کارشناسی روانپزشکی قانونی برای هر نفر 15 هزار تومان است، فهرست تعرفه خدمات سازمان از طریق سایت این سازمان به آدرس www.lmo.ir   قابل دسترسی می باشد.

   پرداخت وجه از طریق دستگاه کارت خوان

   جهت سهولت هر چه بیشتر در ارائه خدمات، در بسیاری از مراکز پزشکی قانونی و از جمله واحد معاینات خیابان بهشت، امکان دریافت وجوه تعرفه در ساعات اداری از طریق دستگاه کارت خوان فراهم شده است و دیگر نیازی به مراجعه به بانک ملی این واحد نخواهد بود بنابراین به همراه داشتن کارت های بانکی می تواند به سهولت انجام کار مراجعین کمک کند.

   ارائه خدمات به افرادی که در پرداخت تعرفه ها دچار مشکل هستند

   با توجه به دریافت وجه در ساعات کشیک، امکان دریافت وجه از دستگاه خودپرداز مستقر در واحد مذکور نیز پیش بینی شده تا مراجعین نیازی به خروج از واحد و مراجعه به دستگاه های خودپرداز سطح شهر نداشته باشند. لازم به توضیح است که در خصوص افرادی که در پرداخت تعرفه خدمات دچار مشکل هستند نیز پیش بینی های لازم صورت پذیرفته و در چنین مواردی اقدامات قانونی لازم جهت حل مشکل این افراد صورت می پذیرد.

   صدور مجوز سقط جنین درمانی

   یکی از مواردی که بررسی و صدور مجوز مربوط به آن بر اساس قانون بر عهده سازمان پزشکی قانونی کشور گذاشته شده است، صدور مجوز سقط جنین درمانی است. درخواست صدور این مجوز تنها موردی است که در این سازمان به درخواست شخصی انجام می گیرد و بر خلاف تمامی خدمات دیگر که نیازمند ارائه نامه از مراجع قضایی، انتظامی و یا دستگاه های مرتبط با درخواست ارائه شده است، این مورد با درخواست شخصی مادر قابل انجام است.

   در اینگونه موارد پس از رسیدگی اولیه به درخواست و مشاهده مدارک ارائه شده و اخذ شرح حال از مراجعه کننده و در صورتی که با شرایط فرد امکان صدور مجوز وجود داشته باشد، نسبت به تشکیل پرونده اقدام و سپس اقدامات تکمیلی صورت می پذیرد.

   نکته بسیار مهمی که مراجعین متقاضی دریافت این مجوز باید به خاطر داشته باشند این است که صدور مجوز سقط درمانی تنها تا زمان ولوج و دمیده شدن روح در بدن جنین قابل انجام است و در صورتی که این زمان که حدود 18 هفته بعد از زمان لقاح است بگذرد حتی با وجود ناهنجاری در جنین امکان صدور مجوز امکان پذیر نمی باشد.

   بنابراین هم خانواده ها و هم متخصصین زنان و زایمان و نیز رادیولوژی باید در این زمینه حساسیت لازم را به خرج بدهند تا در نخستین زمان تشخیص وجود ناهنجاری های مشمول صدور مجوز سقط، مادر به یکی از مراکز صدور مجوز مراجعه کند و از سوی دیگر با توجه به حساسیت این امر، صدور این مجوز تنها در مراکز پزشکی قانونی مراکز استان ها و در تهران نیز فقط  در واحد مرکزی انجام می پذیرد که علم به این موضوع به جهت پرهیز از مراجعه به سایر مراکز و فوت وقت بسیار ضروری است.

   سایر معاینات

   معاینات ضرب و جرح، تصادفات، حوادث کار، تحمل کیفرصدور مجوز سقط جنین درمانی، تعیین سن، تعیین از کارافتادگی، تعیین نقص عضوی، بررسی رشد جسمانی و عقلانی، گواهی صحت مزاج جهت استخدام،  معاینات روانپزشکی، بررسی بارداری، تعیین مسئولیت کیفری، صدور گواهی رشد، معاینات مربوط به امور فرزند خواندگی، اهدای جنین، اهدای عضو، حضانت، از کار افتادگی، معاینات اختصاصی مردان و زنان و بسیاری دیگر همگی از جمله معایناتی است که مراکز معاینات پزشکی قانونی انجام می شود.

   کمیسیون های تخصصی پزشکی

   در حال حاضر 32 کمیسیون تخصصی در سطح کشور فعال است که شامل 31 کمیسیون استانی و یک کمیسیون مرکزی می باشد. در این کمیسیون ها علاوه بر متخصصین و کارشناسان پزشکی قانونی، پزشکان متخصص و فوق تخصصی که عموماً از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها بوده و با طی مراحل خاصی به عنوان کارشناس این کمیسیون ها انتخاب شده اند حضور دارند که تعدادشان در کل کشور به حدود 3000 نفر بالغ می شود.
   این مسئول در ادامه معرفی مراکز پزشکی قانونی به اداره کمیسیون های پزشکی قانونی تهران واقع در شهرک غرب اشاره می کند و می افزاید: در اداره کمیسیون های پزشکی قانونی پرونده های نیازمند بررسی در کمیسیون ها مانند پرونده های قصور پزشکی مورد بررسی قرار می گیرند.

   این مسئول در خصوص روند رسیدگی به شکایات از پزشکان اینگونه پاسخ داد: افرادی که در خصوص مباحث مرتبط با قصور پزشکی شکایتی از پزشکان داشته باشند می توانند با مراجعه به دادسرای ویژه جرائم پزشکی واقع در خیابان استاد مطهری شکایت خود را تسلیم کنند.
   در فرایند رسیدگی به شکایت آنان، موارد به اداره کمیسیون های پزشکی قانونی ارجاع و در آنجا مورد بررسی قرار می گیرد. در فرایند رسیدگی به این پرونده ها ابتدا اظهارات و مدارک طرفین و نیز مستندات بیمارستانی اخذ و پس از بررسی آن ها تعیین وقت شده و از طرفین پرونده و نیز کارشناسان کمیسیون جهت شرکت در آن دعوت می شود.

   مدت زمان رسیدگی به پرونده ها در کمیسیون ها در گذشته با توجه به محدود بودن تعداد کمیسیون ها به 6 ماه می رسید اما با توسعه این مجموعه در کل کشور در حال حاضر به طور متوسط در کل کشور به حدود یک ماه رسیده است که البته این زمان در استان های بزرگ و خصوصاً تهران با توجه به حجم پرونده ها و محدودیت های موجود بیشتر و در بسیاری از استان ها کمتر است.
   گزارش: علی رمضانپور

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: